A pincéből felcipeltek tíz ágyat azokból, melyeket a kórházi reform nyomán kellett kivonniuk a gyógyításból.
A Szent László Kórház korában 112 ágyas fertőző gyermekosztálya a reform során 60 ágyasra zsugorodott, annak ellenére, hogy a szakma minimum 80 ágyat tartana elfogadhatónak ahhoz, hogy egy-egy járványt kezelni lehessen. Most az élet is igazolta az infektológusok korábbi, a kapacitáscsökkentéssel összefüggő ellenérveit.
A szezonra jellemző, általában márciusban lecsengő enterális, azaz bélrendszeri panaszokat (zömmel hasmenést) okozó fertőzések nyomán kórházi ellátásra szoruló gyermekek száma annyira megugrott az utóbbi napokban, hogy a kórház vezetése a tulajdonoshoz fordult segítségért - tudtuk meg Dr. Radnai Zoltán főigazgatótól. Az összehívott kórházigazgatói értekezleten az a megoldás született, hogy a járvány idején heti váltásban kisegíti a Szent Lászlót a Heim Pál Gyermekkórház és a Szent János Kórház, 15-15 ágyat szentelnek a fertőző hasmenéses gyerekek ellátásának.
Mint megtudtuk, a László Kórház eleinte úgy próbált úrrá lenni a kapacitás elégtelenségén, hogy a pincéből visszaállítottak 10 ágyat a fertőző kórtermekbe, s bár ezekre az ágyakra (az ezeken fekvő gyerekek gyógyításáért) nem kapnak finanszírozást, mégis vállalták az ellátást, de ze sem volt elég. Az idő közben elvégzett laboratóriumi vizsgálatok szerint rotavírus áll a fertőzések hátterében, a teendő főképpen a kis betegek kiszáradásának megelőzése, illetve annak elhárítása, valamint a fertőzés továbbadásának megakadályozása - tudtuk meg a főigazgatótól. A szakorvosok természetesen azt is vizsgálták, van-e közös kiindulási pont, góc a járvány hátterében, de ilyet nem találtak.
A rotavírus a csecsemők és kisdedek hasmenéssel, hányással járó megbetegedéseinek a leggyakoribb okozója világszerte, de természetesen nagyobb gyermekek és felnőttek is megkaphatják a fertőzést. A vírus igen ellenálló, a bőrön órákig, fertőzött játékokon, háztartási eszközökön, egyéb tárgyakon napokig képes túlélni és leggyakrabban a szennyezett kezekkel terjed. Már néhány tucat kórokozó elegendő a betegség kiváltásához, rövid, pár napos lappangási idő után viharos gyorsasággal alakul ki a vizes hasmenéssel, gyakori hányással és esetenként magas lázzal járó állapot, mely 3-7 napig is eltarthat. A fertőzés nagyon könnyen továbbadható, jellemző, hogy az első megbetegedés után a betegség az egész családon "végigmegy", s lefolyása sem ad védettséget, később újra elkapható. Mivel a csecsemők és kisdedek folyadék- és sóháztartása könnyebben felborul, mint a nagyobb gyermekeké, ezért, a folyadékvesztés otthoni pótlásának nehézsége miatt lehet indokolt a kórházi ellátás, az infúziós kezelés szükségessége.