Több hazai szakember is élesen bírálta a korábban külföldön dolgozó, magyar gyermekorvossal készült interjút, amit Dr. Novák Hunor közölt honlapján . Az interjúban a hat évig Angliában élő Dr. Szakács Krisztina azt állította: a hazai szakképzés hiányos és idejétmúlt, amellyel a modern nyugati orvoslásban nehezen tudott érvényesülni. Elmondása szerint a Magyarországon alkalmazott lázcsillapítási, és allergiakezelési módszerek miatt "barbárnak" tartották őt, és kint tartózkodása alatt számos esetben kellett teljesen újraértelmeznie az itthon bevett módszerek hatékonyságát.
A szakorvosok a legújabb ismereteket alkalmazzák
A Magyar Gyermekorvosok Társaságának és a Házi Gyermekorvosok Egyesületének vezetősége, az Egészségügyi Szakmai Kollégium Csecsemő- és Gyermekgyógyász, valamint Gyermek Alapellátási Tagozatának tagjai egy közös közleményben álltak ki az itthon tevékenykedő orvosok és ápolók tudása és képzettsége mellett. Mint írták, a gyermekorvoslás a többi tudományos diszciplínához hasonlóan folyamatosan fejlődik, és bár az új eredmények megjelenése a gyakorlatban időt vesz igénybe, Magyarország összességében nincs elmaradva e területen.
A közlemény szerint a szakorvosképzés, a kötelező továbbképzési rendszer és a szakmai protokollok a legújabb tudást tartalmazzák, és a gyermekeket gyógyító intézmények, praxisok is folyamatosan, bár változó gyorsasággal újítják meg gyakorlatukat. "Szakorvossá ma csak az válhat nálunk, aki a legújabb ismereteket alkalmazza. Ezért egyértelműen leszögezzük, hogy nem állja meg a helyét és egyoldalú általánosítás a magyar gyakorlatot korszerűtlennek, az európai átlagnál elmaradottabbnak nevezni" - hangsúlyozták.
Hozzátették: a doktornő által általános hazai gyakorlatként leírt megoldások (az allergiás rohamok kalciumos kezelése, illetve a lázcsillapító gyógyszerek adása 38 fokos testhőmérséklet esetén) a valóságban egyediek és nincs szakmai támogatottságuk, ezekkel itthon is megbukna a gyakorlati és az elméleti vizsgákon, és nem tudna csecsemő- és gyermekgyógyászati gyakorlatot folytatni.
Nem egységes, és nem minden esetben korszerű a nagy nyugati országok egészségügyi intézményeiben alkalmazott gyakorlatok mindegyike sem. A csecsemőhalálozás csökkenése, a kiemelkedő hazai szoptatási és átoltottsági arány, a házi gyermekorvosi és védőnői rendszer gondozási eredményei, kitűnő gyermeknefrológiai és neonatológiai műhelyek gyakorlattá váló tudományos eredményei miatt azonban sok nemzetközi elismerést kap a hazai ellátás - emelte ki a közlemény.