Nem keserű a pirula - ha jól veszi be!

Tabletták szedésekor gyakran nem törődünk az orvos vagy gyógyszerész utasításával a bevétel módját illetően, ezzel pedig árthatunk a terápia hatékonyságnak. Néhány tipp és fontos tudnivaló.

A legtöbb tablettát csak le kell nyelni!

A szájüregen keresztüli bevételre, lenyelésre szánt tablettákból a hatóanyag a gyomorban vagy a bél meghatározott szakaszán szívódik fel, esetleg ott helyi hatást fejt ki, például fertőtlenít. Ebbe a csoportba főként a szétrágás nélkül, egészben történő lenyelésre szánt tabletták tartoznak. Ezek a készítmények a gyomorban gyorsan szétesnek, feloldódnak, hogy a hatásukat minél hamarabb kifejthessék.

Normál, bevonat nélküli tabletták: Ezeket lehet törni, felezni, ha úgy könnyebben lenyelhetőnek ítéli őket a beteg. Általában jellemző rájuk, hogy a felületük a bevonat hiánya miatt nem fényes, ízük sok esetben keserű. Éppen ezért hiába lehet ezeket akár porítani is, sokan nem szívesen veszik be rossz ízük miatt.

Normál, bevont tabletták: A bevonat miatt ezek fényes felületűek és nincs rossz ízük. Az íz elfedése mellett a hatóanyag védelme lehet a másik ok, amiért bevonják a tablettákat. Léteznek filmbevonatok és cukros bevonatok. Ezeket már nem lehet felezni vagy porítani.

"Törhetetlen" gyógyszerek

Retard tabletták: Olyan készítmények, melyek a hatásukat hosszú ideig kifejtik, mert a hatóanyag csak lassan, egyenletesen oldódik ki belőlük, és nem egyszerre. A retard készítmények lehetnek tabletták, filmtabletták és kapszulák is. Ha a retard feliratot látjuk gyógyszerünk dobozán, biztosan lehetünk benne, hogy hosszú hatástartamú készítményt szedünk, amit nem szabad kettétörni, mert akkor a bevétel után kioldódik az összes hatóanyag. Ez nem csak azért rossz, mert nem tart ki a hatás a következő dózis bevételéig, hanem azért is, mert nagy gyógyszeradagtól akár túladagolásos tüneteink is lehetnek.

Intesztinoszolvens vagy bélben oldódó tabletták: Az ide tartozó gyógyszerek olyan bevonattal vannak ellátva, melyek nem oldódnak fel a gyomor savas kémhatásra. Amint a tabletta átjut a belekbe, ahol a kémhatás semleges vagy enyhén lúgos, a védőbevonat leoldódik róluk és megkezdődik a tabletta feloldódása és a hatóanyag felszívódása. A bevonatok alkalmazása egyrészt a hatóanyag védelme miatt történhet, ha érzékeny a savas kémhatásra, másrészt pedig a gyomor védelmében a hatóanyag gyomorkárosító hatásától. Bármelyikről is van szó, könnyen belátható, hogy a törés során a törési felületen át kioldódna a hatóanyag a gyomorba.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Drazsék: A cukorbevonatú tablettákat drazsénak nevezik. A cukros bevonás oka leggyakrabban a hatóanyag rossz ízének elfedése, de védő bevonatok is lehetnek rajta. Nem célszerű tehát a drazsék törése vagy porítása sem, sőt az édes cukorbevonat leszopogatását is kerülni kell!

Amiket nem kell egészben lenyelni

Pezsgőtabletták: Leggyakrabban vitamin tartalmú készítményeket használunk pezsgőtabletta formájában, de más hatású anyagnál is előfordulhat ez a gyógyszerforma. Olyan segédanyagokat tartalmaznak, melyek vízzel érintkezve szén-dioxid felszabadulás mellett feloldódnak, így ha megittuk, rögtön fel is tudnak szívódni.

Rágótabletták: Rágótabletta például a legtöbb gyermekeknek gyártott készítmény. A kicsik szeretik, mert finom az ízük, így szívesen veszik be.

Szájüregben alkalmazott tabletták

Szopogató tabletták: Helyi hatású készítmények, melyeket tilos lenyelni. Fertőtlenítő hatású szereket szoktak így alkalmazni, például torokfájás vagy szájüregi fertőzések, gyulladások esetén.

Szublingvális vagy nyelv alatti tabletták: A nyelv alól, a száj nyálkahártyáján keresztül felszívódó hatóanyagok alkalmazására használhatók. Leggyakrabban értágító hatású szívgyógyszereket adnak be így, mert nagyon gyorsan kifejlődik a hatásuk.

Bukkális tabletták: Ezeket a tablettákat az íny mellett tartva kell elszopogatni, így az ajak vagy az íny nyálkahártyáján keresztül felszívódik fel a hatóanyag.

Amivel közvetlenül nem találkozunk

Injekciós oldat előállítására szánt tabletták: Sok hatóanyag oldatban bomlik, ezért az injekció adása előtt kell ezeket feloldani. Fontos, hogy gyorsan maradéktalanul oldódjanak!

Implantációs célra készült tabletták: Manapság már Magyarországon is elérhetők a beültethető tabletták, melyeknél cél a lassú hatóanyag-leadás és a lassú felszívódás. Nagy előnyük, hogy nem kell naponta gyógyszert szedni, mert az implantátumban lévő hatóanyag több hónapig, akár évekig is egyenletesen adja le a hatóanyagot, és a beültetésben jártas orvos érzéstelenítés mellett néhány perc alatt elvégzi a beavatkozást. A módszer kiválóan alkalmas például hormonális fogamzásgátlásra .

Külsőlegesen is lehet tablettákat használni

Bár elsőre furcsának hangzik, de külsőleg is lehet tablettákat alkalmazni, gondoljunk csak az oldatkészítésre szánt tablettákra. Léteznek ezen kívül szemészeti tabletták, melyek kis méterűek és a kötőhártyazsákba kell őket helyezni. A testüregekben való alkalmazás is külsőlegesnek számít, léteznek hüvelyben, húgycsőben, sőt még fogágyban alkalmazandó tabletták is. Ezek leggyakrabban fertőtlenítő vagy gyulladáscsökkentő hatásúak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra