Európai kutatások szerint a H1N1 járvány ellen 2009-ben alkalmazott vitatott hatású oltások nem növelik a Guillain-Barre szindróma kialakulásának esélyeit.
A Guillain-Barre egy ritka autoimmun betegség, amelynek következtében az immunrendszer megtámadja a szervezetben található idegsejteket, ami izomgyengeséghez és bénuláshoz vezethet. 1976-ban egy influenza elleni védőoltás esetében már felmerült a gyanú, hogy valamelyik vakcina növelheti a betegség kialakulásának esélyeit, ezért a kormány visszavonta az oltóanyagokat. A találgatások azóta is folynak, hogy pontosan melyik anyag okozhatta a Guillain-Barre-t.
Egy, a British Medical Journal című tudományos szaklap július 13-ai számában publikált kutatási anyag szerint a H1N1 vakcina a legkisebb mértékben sem növeli a Guillain-Barre-ra való hajlamot. "A kutatási eredmények megerősítik a feltételezéseinket, melyek szerint a H1N1 2009-es vakcinái nem növelik a Guillain-Barre szindróma előfordulásának valószínűségét" - írják a kutatók.
A vizsgálatok során a tudósok összesen 50 millió H1N1 ellen beoltott európai egészségügyi adatait vizsgálták meg és 104 Guillain-Barre szindrómában szenvedő beteg adatait hasonlították össze az egészséges résztvevőkével.