Piaci szereplők szerint üzleti melléfogás gyógyszerrel árháborúzni. A patikákon kívüli árusítás továbbra is inkább vevőcsalogató szolgáltatás, mint üzlet.
A jelek szerint nagyobb volt a füstje, mint a lángja a vény nélkül árusítható gyógyszerek (OTC) patikán kívüli árusítása körül 2006 végén dúlt lobbi-harcnak. Bár egy éve megszületett a patikán kívüli árusítást lehetővé tévő gyógyszer-gazdaságossági törvény, a kereskedőláncok OTC-hez való hozzáállása továbbra is inkább tartózkodónak mondható. Egyedül a drogerie markt (dm) az, amely teljes hazai hálózatában árul patikaszereket, míg mások egyelőre csak kísérleteznek a vény nélkül kapható gyógyszerek forgalmazásával. Akad olyan kereskedőlánc is, amely a bevezetés felé tett néhány dinamikus lépés után végül elállt az ötlettől.
Igaz, a gyártói és a kereskedői vélekedések már tavaly egybecsengtek: az OTC-termékek termelői áron 65-70 milliárd forintra becsült hazai forgalmából jó, ha 2-3 milliárd csapódik majd le a benzinkutakon, a postákon vagy az áruházaknál. Az, hogy ezeken a helyeken aszpirint is lehet kapni, inkább kényelmi szolgáltatás - az üzleteknek nem jelentős pluszbevétel. Ráadásul a törvény szigorú kötelezettségeket - a többi között speciális szekrényt, vevőtájékoztatási rendszert - ír elő, így a legtöbb piaci szereplőt elgondolkodtatta: megéri-e az OTC-vel foglalkozni. Nem véletlen, hogy a legtöbb kereskedő jelenleg is csak kóstolgatja ezt a piacot.
A hazai láncok közül eddig egy regionális Coop-hálózat üzletei szálltak be kísérletképpen a vény nélküli gyógyszerek kereskedelmébe, s arról, hogy ezt a Coop egészére kiterjesztik-e, csak március végén határoznak - tudtuk meg Murányi Lászlótól, a Coop Hungary Zrt. vezérigazgatójától. Bár végleges döntés még az Auchannál sem született, nyár óta két helyen tesztelik az OTC-gyógyszerek forgalmazását, amit a jövőben több hipermarketre is kiterjesztenek.
A Tesco helyzete némileg speciális, mivel időközben külön patikalánc kiépítését kezdték el az áruházakban. Lapzártánkig nem részletezték, melyek a távlati terveik a vény nélkül árusítható gyógyszerekkel.
A kereskedők közül a drogerie markt szállt be a legnagyobb lendülettel ebbe az üzletbe: 2007 végén a drogérialánc 207 üzletében voltak kaphatók nem vényköteles gyógyszerek. A Rossmann továbbra sem tart ilyen készítményeket, s a néhány hazai Schleckernél sem tűntek még fel a polcokon OTC-készítmények.
Nagy Júlia, a dm marketingvezetője elmondta: elégedettek az OTC-termékek forgalmával, de adatokat még nem kívánnak közölni. Az eleinte forgalmazott 150-féle - ebből 50 homeopátiás - készítmény mellé azóta újabb termékeket is felvettek kínálatukba. A legkeresettebbek most a megfázás elleni termékek, illetve az ismert márkájú, közkeletű szerek.
A GfK Hungária napokban publikált elemzése azt mutatja: a patikaliberalizáció egyelőre nem eredményezett számottevő változást a gyógyszervásárlási szokásokban: a patikán kívüli költések a teljes forgalom egy százalékát sem érik el. A kereskedők még a reklámmal is csínján bánnak, többnyire akciós újságjaikban sem szerepeltetik ezeket a termékeket. Mivel a gyógyszer még nálunk sem árérzékeny termék, az alacsony árat hangsúlyozó készítménnyel házaló gyártónak nem sok babér teremne a patikák zárt piacán - ahogy erre a vitaminkészítmények vagy szépségápolási termékek körében is számos példa akad. A különbség csak az, hogy míg utóbbiak áruházi forgalma is jelentős, a patikán kívüli OTC-forgalom jó darabig olyan vékony lesz, hogy abból egyetlen valamirevaló gyártó sem tudna megélni.