Háziorvosi ellátásukat kedvezően értékelik a magyarok, a kórházi ellátással viszont kevésbé elégedettek - ismertette az első európai lakossági egészségfelmérés magyarországi eredményeit a kutatás vezetője, Boros Julianna egy szerdai budapesti tanácskozáson.
A Központi Statisztikai Hivatalban (KSH) rendezett műhelykonferencián Boros Julianna kifejtette: a 2009 őszén végzett kutatásban a magyarok az ötfokozatú skálán 4,1-re értékelték a háziorvosi ellátást, a kórházi ellátást 3,3-ra.
A kutatás négy témára terjedt ki, az egészségi állapotra, az egészségmagatartásra, az egészségügyi ellátásra, illetve az ezekhez kapcsolódó háttértényezőkre kérdeztek rá. Az egészségmagatartás témaköréből a kutatásvezető kiemelte, hogy továbbra is magas a rendszeresen dohányzók aránya. A lakosság csaknem harmada, több mint 2,5 millió ember dohányzik, többségük napi rendszerességgel. Mellettük mintegy 1,5 millió ember állította, hogy korábban dohányzott.
Emellett a középkorú férfiak egytizede, mintegy kétszázezer ember tartozik a "nagyivó" kategóriába. Sőt, a férfiak csaknem 20 százaléka, a nők 7 százaléka legalább havonta egyszer kóros mértékben fogyaszt alkoholt - ismertette az adatokat.
Mindezek mellett problémát jelent, hogy a lakosság több mint felének, összesen csaknem 4,5 millió felnőttnek az ideálisnál magasabb a testsúlya, minden ötödik felnőtt pedig elhízott. Ezzel kapcsolatban Boros Julianna hozzátette: kimutatható, hogy az egészségmagatartás szorosan összefügg az iskolázottsággal is.
Az adatok egy részét személyes interjú keretében, az "érzékeny témákban" - mint az alkohol-, illetve drogfogyasztás -önkitöltős kérdőívvel gyűjtötték össze. A KSH munkatársai összesen 5051 érvényes kérdőívet dolgoztak fel.