Óriáscsótányokat nevel Oroszország az űrben

Jóval gyorsabbak és ellenállóbbak földi társaiknál az űrben született csótányok, jelentette ki az orosz IBMP intézet a Foton-M műhold állatkísérleteinek egyik konklúziójaként. A csótányok mellett csigákat, gyíkokat, selyemhernyókat és egyéb apró organizmusokat küldtek az űrbe, amik még tavaly szeptemberben érkeztek vissza Kazahsztánba.

A biomedikai problémákkal foglalkozó IBMP kutatói azokat a csótányokat vizsgálják, amelyek a Foton-M szeptember 14-26-i repülését követően jöttek napvilágra októberben. "Megállapítottuk, hogy ezek a lények gyorsabban szaladnak az átlagos csótánynál, sokkal több energiájuk van, valamint ellenállóbbak is", mondta el Dimitrij Atyaksin, a kutatás felelőse a RIA Novosti hírügynökség kérdésére. Emellett azt is megállapították, hogy a rovarok végtagjai és törzse sokkal gyorsabb növekedést mutat az átlagosnál.

A csótányok más rovarokhoz hasonlóan többször is képesek utódokat világra hozni, így nem meglepetés, hogy ezt a világűrt megjárt csótányok már harmadjára is megtették. Furcsa módon azonban csak az első alkalommal megszületett csótányok mutatnak rendhagyó fiziológiás és növekedési szinteket, a többiek nem - tette hozzá a kutató.

A hétköznapi csótányok is igen ellenállók, egyes fajok oxigén nélkül egy órát, mindennemű táplálkozás nélkül egy hónapot is el tudnak viselni, a sugárzás nagy dózisairól már nem is beszélve.

A szeptember 14 és 26 között lezajlott kísérlet az űrrepülés hatásait felderítő kutatás része volt. A lényeket egész úton különleges konténerekben szállították, amelyeket folyamatos videomegfigyelés alatt tartottak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +1 °C

A látási viszonyok fokozatosan javulnak, eközben délnyugatról vastagabb felhőtakaró kúszik fölénk. A felhőzettel érkező csapadékzóna a Dunántúlon, később a Duna-Tisza közén okoz gyenge esőt. A légmozgás általában mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 11 fok között várható, de a tartósan ködös vidékeken ennél több fokkal hidegebb lesz. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra