Óriási változás jöhet a vérátömlesztésben

A világon első alkalommal vizsgálják az Egyesült Királyságban, hogy a laboratóriumi körülmények között létrehozott vörösvérsejtek tovább maradnak-e életben, mint a szervezet által előállítottak. Az új eljárás forradalmasíthatja a rendszeres vérpótlásra szoruló betegek klinikai ellátását a jövőben.

Bár ez még csak kísérlet, mégis hatalmas előrelépést jelent az őssejtekből történő vér előállításában – számol be a kutatásról Ashley Toye, a Bristoli Egyetem sejtbiológusa. A vérátömlesztéshez donoroktól származó vérből izoláltak őssejteket, amiket arra késztettek, hogy több vörösvérsejtet állítsanak elő. A folyamat nagyjából három hétig tart.

Korábban kutatók képesek voltak a laboratóriumban előállított vérsejteket ugyanazon szervezetbe visszajuttatni. Most egy másik személy kapta meg az újonnan előállított sejteket. A közelmúltban kiadott közlemény szerint eddig csak két ember kapott laboratóriumban előállított vörösvérsejteket, ők egyelőre nem számoltak be semmilyen mellékhatásról.

vörösvérsejt, kutatás, transzfúzió, vérátömlesztés, genetika, őssejt
Vörösvérsejtek a véráramban. Fotó: Getty Images

Legalább további nyolc résztvevő fog még kapni két transzfúzió során 5–10 milliliter vért. Az egyik átömlesztés donortól származó vörösvérsejteket tartalmaz majd, míg a másik laboratóriumban „növesztett” vörösvérsejteket adnak be. Miután az egészséges önkéntesek szervezetébe juttatták őket, az előállított, festékkel megkülönböztetett sejteket nyomon fogják követni, amint azok végighaladnak a vérkeringésben.

A vérátömlesztés jövője?

Az emberi vörösvérsejt nagyjából 120 napig él. Ha a laboratóriumi társaik ennél tovább maradnának életben, az azt is jelenthetné, hogy azok a betegek, akik rendszeresen vérre szorulnak, ritkábban kell majd transzfúzióra járjanak. Emellett az ismételt vérátömlesztésekkel járó szövődmények is elkerülhetőek lehetnek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra