Orvosbérek: nem csábítja haza a szakembereket

A múlt héten elfogadott bértábla szerint 2023-ban egy vezető beosztású, legalább 41 éve praktizáló orvos akár évi 28,5 milliót is kereshet majd, ám Európai és világviszonylatban ez még mindig nem számít versenyképes bérnek. De nem csak ez tartja vissza a szakembereket a hazatérésétől.

Az adatok sem támasztják alá, de az általunk megkérdezett orvosok sem osztoznak az ágazati miniszter és az államtitkár optimizmusában, miszerint a most elfogadott jelentős béremelés majd sok külföldön gyógyító szakembert is hazahoz - írja a Népszava . A lap összegyűjtötte, mennyit kereshet potenciálisan egy kezdő és egy vezető beosztású orvos a többi között Hollandiában, Németországban, az USA-ban vagy épp Ausztriában. Az adatokból egyértelműen látszik, hogy a most elfogadott orvosbérek már ma sem versenyképesek. Egy kezdő orvos 2023-tól átszámítva évi 23-29 ezer eurót, míg egy legalább 41 éve praktizáló, vezető beosztású maximum 80 ezer eurót keresne itthon évente. Utóbbi például a legtöbb vizsgált országban az ilyen kvalitással rendelkező szakemberek által elérhető bér alsó határa.

Orvosi átlagfizetések (euró/év)*
Ország Kezdő fizetés Vezető beosztású
Magyarország (2023-ban) 23-29 ezer euró 60-80 ezer euró
Németország 46,6-57,8 ezer euró 79,5-123,4 ezer euró
Dánia 71,5-103,4 ezer euró 155-224 ezer euró
Egyesült Államok 36-40 ezer euró 185-450 ezer euró
*Az adatok forrása: Népszava <

Tizenkétszer annyit keres Németországban

A lap egy Németországban dolgozó háziorvost, Szabó Jánost idézve azt írja, amikor ő és a szintén ott dolgozó orvos barátai megtudták, hogy milyen törvény készül az orvosi jogállásról, megdöbbentek, és egyikük sem érezte úgy, hogy haza kellene jönnie.

"Orvos nélkül maradhatnak kórházi osztályok" Veszélyezteti a hazai egészségügyi ellátórendszer működését az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény egylépcsős, az abban meghatározott határidejű végrehajtása - véli a Magyar Orvosi Kamara (MOK). További részletekért kattintson ide .

Sőt, mint írják, a törvény elfogadása óta egyre több magyar orvos érdeklődik náluk, hogyan lehetne kijutni. Nem véletlen, hiszen Szabó doktor praxisbevétele elmondása szerint évi 548 euróra rúg, számításai szerint ezzel a hazai kollégák bérének mintegy tizenkétszeresét keresi meg. Ám - mint kiderült - nem csak a pénz miatt nem jönne haza a szakember. Úgy fogalmazott, "itt nem fordulhat elő, hogy a beteget nem veszik fel abba a kórházba, ahová utalja, vagy ne kapna egy vizsgálatra gyorsan időpontot. Az ellátás jól szervezett, a páciens minden szükséges ellátáshoz hozzájut."

Nem csak a pénz miatt nem akarnak hazajönni a magyar orvosok.
Nem csak a pénz miatt nem akarnak hazajönni a magyar orvosok. Fotó: Getty Images

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az új törvény "vállalhatatlan"

Németország után - az OECD adatbázisa szerint - a legtöbb magyar orvos Norvégiába emigrál, csak 2019-ben 1267-en szerződtek az észak-európai országba. A lap által megszólaltatott Dr. Tótth Árpád korában itthon kórházigazgatóként dolgozott, ott hét éve a norvég egészségügy tanácsadója, elemzője, "szabadidejében" pedig sürgősségi ügyeletet vállal. Kiderült, számára a magas fizetésnél is fontosabbak a munkakörülmények.

"Elő nem fordulhat, hogy könyörögni kelljen náluk egy laborvizsgálatért, az orvost számtalan szakember segíti, hogy azt végezhesse, amihez ért. A munka kiszámítható, tervezhető és összességében az egészségügyi ellátórendszer is működik. Ez önmagában élmény" - mondta. Az új törvény orvosbéremelésért " cserébe " járó szigorításai a szakember szerint "kiszolgáltatottá teszik, szolgasorba alacsonyítják a gyógyítókat". "Vállalhatatlan, a nyugati társadalmakban példa nélküli" - állítja Tótth Árpád.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.