Olyan sok afrikai egészségügyi dolgozót csábítanak el, hogy ezt már bűncselekménynek kellene nyilvánítani.
A gazdag országok olyan sok afrikai egészségügyi dolgozót csábítanak el, hogy ezt már bűncselekménynek kellene nyilvánítani - hangoztatja egy nemzetközi szakértői csoport.
Több mint 13 ezer olyan orvos dolgozik ma Angliában, az Egyesült Államokban, Kanadában és Ausztráliában, a sokkal jobb megélhetés csábításának engedve, akiket a Szaharától délre fekvő afrikai országokban képeztek ki - olvasható a szakemberek tanulmányában, amely a The Lancet orvostudományi folyóiratban látott napvilágot.
A szakemberek Ghánát hozták fel példának. Ghána 70 millió (12,3 milliárd forint) dollárt költött olyan egészségügyi dolgozók kiképzésére, akik ma Angliában dolgoznak. Ezzel az angolok 130 millió dollárt spóroltak 1998 és 2002 között, mivel nem nekik kellett kiképezniük ezeket az orvosokat, de nemcsak spóroltak, hanem nyertek is, mivel a ghánai alkalmazottak évente mintegy 80 millió dollár hasznot is hajtanak.
Az afrikai egészségügy dolgozók elszívása azt is jelenti a szakemberek szerint, hogy 2006 és 2012 között csaknem háromszorosára nő az egy orvosra jutó betegek száma Afrikában, a HIV-betegeket kezelő orvosok száma pedig 21 ezerről 10 ezerre csökken.
A szakemberek szerint a gazdag országoknak különféle módokon kárpótolniuk kellene az afrikai országokat az orvoselszívásért.