Őssejtterápia Debrecenben

Magyarországon is vezető halálokként tartják számon az előrehaladott perifériás artériás érbetegséget (PAD) Nem csoda, hogy napjainkban az orvostudomány egyik legfontosabb feladata megoldást találni gyógyításukra, megelőzésükre. Az elmúlt évek kutatásai közül sok zsákutcába vezetett, ám most újabb remény csillant fel: az őssejtek terápiás célú alkalmazása.

Igen biztatóan alakult a közelmúltban az őssejtek kutatása, nem véletlen, hogy az Európai Unió is kiemelt kérdésként kezeli az innovatív gyógymódok között. A Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centrumában most az EGT és a Norvég Finanszírozási Mechanizmus közel 162 millió forintos támogatásával különleges fejlesztésbe fogtak.

A projekt célja, hogy kidolgozzák egy olyan terápiás eljárás alapjait, amellyel pótolni lehet az elpusztult endotélsejteket. Ezek azok a sejtek, amelyek vékony hártyaként vonják be ereink falát.

A tervezett laboratóriumi vizsgálatok során emberi csontvelőből nyernek ki őssejteket. Ezekből állítanak elő endotélsejteket és azt vizsgálják, hogyan viselkednek ezek új környezetükben. A debreceni kutatók az Oslói Egyetemi Kórház Immunológiai Intézetével együttműködésben dolgoznak, így kölcsönösen fel tudják használni egymás tapasztalatait. A szakemberek bíznak benne, hogy információt kapnak arról, hogy a különböző sejtek hogyan segítik az érképződést. A leghatékonyabb őssejttípusokat súlyos perifériás érrendszeri betegségben szenvedő betegek kezelésére kívánják felhasználni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A kutatás eredményei mérföldkövei lehetnek a biztonságos gyógymód kidolgozásának, ami Európa-szerte segíthet a PAD-ban szenvedő betegeken: elkerülhetővé teheti vagy késleltetheti a végtagok amputációját vagy akár az elhalálozást is.

Forrás: OrientPress Hírügynökség

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra