Oxfordi vakcina: 65 év felettieknek nem ajánlott?

Németországban életkori korlátozásokkal vezethetik be az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár együttműködésével kifejlesztett koronavírus-vakcinát. Legalábbis egy független szakértőket összefogó kormányzati tanácsadó testület, az úgynevezett állandó oltási bizottság (STIKO) kiszivárgott tervezete ezt ajánlja.

A kiszivárogtatott ajánlástervezet szerint az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyagot csak a 18 és 64 év közöttiek beoltására szabad használni, mert más korcsoportoknál nincs elég adat ahhoz, hogy megítélhető legyen a készítmény hatékonysága. A klinikai vizsgálatok során ugyanis beoltottak közül mindössze 341-en voltak legalább 65 évesek, és noha csupán egyetlen egy megbetegedést regisztráltak a körükben, az alacsony létszám miatt nem lehet úgynevezett statisztikailag szignifikáns, a legalább 65 évesekre általában véve érvényes következtetésekre jutni.

koronavírus, koronavírus hírek, koronavírus elleni vakcina, koronavírus elleni védőoltás, koronavírus elleni oltás, koronavírus elleni oltóanyag
Életkori korlátozásokkal vezethetik be Németországban az oxfordi vakcinát. Képünk illusztráció, forrása: Getty Images

Keveslik az információkat

Koronavírus: hogyan csökkenhet látványosan a halálozási arány? Kattintson!

Tavaly ősz óta lehet tudni, hogy más oltásfejlesztési programokkal összevetve kevés adat van az Oxford/AstraZeneca-vakcina egyes tulajdonságairól - jelentette ki Jens Spahn szövetségi egészségügyi miniszter. Rámutatott ugyanakkor arra is, hogy ettől még hatalmas tudományos teljesítmény, hogy alig 12 hónappal egy vírus megjelenése után van már oltás ellene, az új koronavírus (SARS-CoV-2) ellen pedig az EMA várhatóan kedvező döntésével már három különböző oltás is rendelkezésre áll majd az EU-ban. Az új vakcina engedélyezése viszont egyelőre nem javít jelentősen az oltóanyag-ellátáson, Németországban például még legalább tíz hétig, április közepéig vakcinahiány lesz - mondta Jens Spahn.

Így reagált a gyártó

Ahogy arról már mi is beszámoltunk , a német sajtóban már a hét elején is megjelentek hírek azzal kapcsolatban, hogy a Oxford/AstraZeneca-vakcinát csak 65 éven aluliaknál lehet majd használni. Egészségügyi szakpolitikusok azzal magyarázták a várható korlátozást, hogy a szérumot főleg fiatalokon tesztelték. Egyes beszámolók szerint az a gond, hogy az engedélyeztetési eljáráshoz benyújtott dokumentáció alapján rendkívül alacsony, mindössze 8 százalékos a vakcina hatékonysága a 65 éven felülieknél.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A lapértesülések megjelenése után az AstraZeneca kiadott egy közleményt, amelyben azt írták, hogy az idősek körében alacsony hatékonyságról szóló információk tévesek és alaptalanok. Az AstraZeneca elnök-vezérigazgatója, Pascal Soriot szerint a gyógyszergyárnak azért van a többi gyártóhoz képest kevesebb adata, mert később kezdték el az idősek oltását a COVID-19 ellen védelmet nyújtó vakcinával. "Igen helytálló adataink vannak azzal kapcsolatban, hogy igen erős antitestképződés indult meg az időseknél, hasonló ahhoz, amit a fiataloknál tapasztaltunk" - nyilatkozta.

Nincs kapcsolat a Pfizer és a BioNTech közös fejleszésű, koronavírus elleni vakcinája és a beoltások után jelentett halálesetek között, és nem azonosítottak új mellékhatásokat sem - jelentette be az Európai Gyógyszerügynökség (EMA). A részletekért olvassa el korábbi cikkünket!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Változóan felhős időre számíthatunk, de az éjszaka első felében a keleti tájakon még több lehet a felhő, illetve az Északi-középhegység térségében hajnalra zúzmarás köd képződhet. A Tiszántúlon lassanként megszűnik a havazás, másutt csak kisebb hózápor fordulhat elő. Az északnyugati, nyugati szél helyenként élénk marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -6 és 0 fok között várható, de a szélárnyékos, hóval borított tájakon ennél jóval hidegebb, akár -10 fok körüli értéket is mérhetünk. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra