Pénzért szívesebben fogyunk

Az utóbbi években lefolytatott néhány kutatás azt mutatja, hogy sikeres lehet az anyagi ösztönzés, ha fogyásról, mozgásról, dohányzásról, azaz egészségesebb életmódra váltásról van szó. A kutatók úgy vélik, különböző viselkedési formák megváltoztatásánál más-más megközelítés lehet hatásos - idézi a Scientific American. Más pszichológiai hatása van a pozitív ösztönzőknek, például a fizetségnek valamely támogatott "jó" viselkedésért, és más folyamaton keresztül hatnak a negatív ösztönzők, például a büntetés a "rossz" viselkedésért.

"A pozitív megerősítés azonnali jutalmat ad olyan viselkedésért, amelynek eredménye nem látszik egyből, csak hónapok vagy évek után, ezért az érintett személy gyorsabban alkalmazkodhat az elvárt viselkedéshez" - véli Theresa Marteau, aki a londoni King's College-ban az egészség védelmét szolgáló ösztönzőket tanulmányozza.

A pénzügyi ösztönzés történhet nyeremény formában is: a nagy jutalom esélye érzelmileg hat sokakra. Ennél a módszernél a kutatások alapján nagyon fontos ugyanakkor, hogy a lehetséges nyeremény haladja meg a veszteséget, máskülönben nem hozza az elvárt viselkedésváltozást. Mint Marteau felidézte, az azonnali jutalom jól működik olyan esetekben is, amikor egyszeri cselekvésről, például vakcinálás felvállalásáról van szó.

Kevésbé tiszta a kép abban, hogy milyen ösztönzőkkel lehet hosszú távra hatást elérni, azaz tartósan fenntartani a megváltozott viselkedést. A tanulmányok között vannak pozitív példák a dohányzásról való leszokás, valamint a több mozgás hosszú távú ösztönzésére, ám kevésbé sikeres a módszer a súlycsökkentésben.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy 2008-as, a JAMA orvosi folyóiratban ismertetett tanulmányban pozitív és negatív ösztönzést is kipróbáltak arra, hogy embereket túlsúlyuk csökkentésére bírjanak. A három csoport közül az elsőben csak mérleget és tanácsadást kaptak a fogyni vágyók, a másodikban naponta nyerhetett valaki egy bizonyos összeget, ha tartotta súlycsökkenési tervét, a harmadik csoportban pedig naponta be kellett fizetniük az embereknek egy adott összeget, amelyet a hónap végén csak akkor kaptak vissza a számláról, ha elérték kiszabott céljukat. Az utóbbi, büntetésen alapuló módszer, azaz a negatív ösztönzés volt rövid távon a leginkább sikeres, ebben a csoportban fogytak a legtöbbet a résztvevők. Hosszabb távon azonban nem tartották meg jobb arányban elért testsúlyukat, mint a másik csoportokba osztott önkéntes alanyok.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra