Az Európai Unió Gyógyszerek Emberi Felhasználását Vizsgáló Bizottsága (CHMP) pozitív ajánlást adott az érújdonképződést gátló célzott, biológiai terápia capecitabine-nel kombinált alkalmazására az áttétes emlőrák első vonalbeli kezelésében. Ezzel új terápiás lehetőséghez juthatnak az érintett európai nőbetegek.
Ugyanezen betegségnél a bevacizumabot jelenleg paclitaxellel kombinálva alkalmazzák, így az ajánlás tükrében immár két különféle "hagyományos" onkológiai gyógyszerrel is kombinálható lehet az érújdonképződést gátló molekula.
A mostani döntés alapjául szolgáló RIBBON 1 tanulmány eredményei megmutatták, hogy a bevacizumab-capecitabine kombinációt alkalmazva jelentősen növekedett a betegség rosszabbodásáig eltelő idő összehasonlítva azokkal a betegekkel, akik csak capecitabine terápiát kaptak.
Jelenleg a bevacizumab az egyetlen érújdonképződést gátló terápia Európában, amelyet a HER2-negatív áttétes emlőrák kezelésére alkalmaznak. A pozitív döntést megalapozó tanulmány eredményei hatékonyan támasztják alá a most napvilágot látott döntést, hiszen 45 százalékkal nőtt a betegség rosszabbodása nélküli túlélés a csak kapecitabinnal kezelt betegekhez képest, és a betegség rosszabbodása nélkül eltelt időszak átlaga 8,6 hónap volt, szemben a csak kapecitabinnal kezelt betegeknél mért 5,7 hónappal. Ráadásul a vizsgálatban résztvevő nőbetegek 35,4 százaléka tapasztalta a tumor jelentős zsugorodását, miközben a csak kapecitabinnal kezelt betegeknél ugyanez az arány 23,6 százalék volt (medián érték).
Az elmúlt időszakban klinikai vizsgálatok adatai alapján kétféle kombinációban is megerősítették, illetve engedélyezték az érképződést gátló terápia első vonalbeli alkalmazását az áttétes mellrákban szenvedő hölgyeknél.
Az Európai Bizottság támogató döntéseinek köszönhetően számos európai országban bővülhet a HER2 negatív emlőrákos betegek egy csoportja számára a választható terápiák köre, így lehetőség lesz a beteg számára legmegfelelőbb terápia kiválasztására.
Animáció: HáziPatika.com