Hamarosan több tízmilliárd forint értékű felújítás és fejlesztés kezdődhet meg a Semmelweis Egyetemen. A Semmelweis XXI. fejlesztési projekt kapcsán Merkely Béla a Magyar Időknek kifejtette, a tervek az egyetem mind a hat karát érintik. "Fejleszthetjük az elméleti tömböt, kialakíthatunk egy gyógyszerkutatási központot, jelentős előrelépések lesznek a fogorvostudományi karunkon, és klinikai tömbjeink is megújulhatnak. Mivel a karok egymással jelentős szinergizmusban léteznek, a fejlesztésekkel egymást is húzzák fölfelé" - fogalmazott a rektorjelölt a vele készült interjúban.
Kitért rá, hogy a fizikai környezet mellett az oktatás szerkezete is megújulásra szorul, gyakorlatorientáltabb orvosképzésre van szükség. "A tudományt az iskolapadban, a gyógyítást a betegágy mellett lehet és kell megtanulni. A skill laborok, a szimulációs módszerek is fontosak, de nem helyettesítik a valódi orvos-beteg találkozásokat, azokat a tapasztalásokat, amelyeket a betegágy mellett, az ambulancián vagy a műtőben szerezhetnek meg a jövő gyógyítói" - mutatott rá a rektori feladatai mellett a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatói posztját is megtartó Merkely.
Az Európai Bizottság szerint el kell érni, hogy a még nem végzett orvosok már első rezidenséveikben is aktív szerepet töltsenek be a betegellátásban, mivel az évtized végére várhatóan egymillió szakember hiányzik majd az egészségügyi ellátórendszerből. Merkely Béla ennek kapcsán megemlítette, ma még előfordulhat, hogy egy orvosjelölt hölgy a szülési szabadságokat is számítva leghamarabb a negyvenes éveire válik önálló, teljes kompetenciával rendelkező orvossá. Márpedig a frissen végző orvosok közel háromnegyede nő. A rektorjelölt szerint úgy kell átszervezni az oktatási struktúrát, hogy a hat egyetemi év után a rezidensek már képesek legyenek bárhol magabiztosan, jól és hatékonyan segíteni a gyógyító munkát.
Hozzátette, az ápolók képzését is gyakorlatorientáltabbá kell tenni, akárcsak a gyógyszerészekét. Utóbbiak kapcsán úgy indokolt, hogy egyre fontosabb szerephez jutnak a klinikai gyógyszerészek a kórházakban, mivel az egyre csak bővülő gyógyszerválaszték teljes mértékű követése már-már lehetetlen feladat az orvosok számára.