Rokkantellátás: látszatalternatíva a félmilliós kártérítés?

Sok rokkantsági ellátásra jogosult inkább elviszi az 500 ezres kártérítést, semhogy újabb felülvizsgálatot vállaljon. Egy hazai szakember szerint a kompenzálás több sebből vérzik.

A rokkantsági ellátásra jogosultak február végéig kérhették, hogy az állam egyszeri, 500 ezer forintos kártérítéssel kompenzálja ellátásuk drasztikus csökkenését. A biztos pénz azonban inkább csak látszatra jelentett alternatívát - írja a Népszava .

A jövőben így alakul át az egészségügy .

Kártérítés vagy felülvizsgálat

Mint ismert, a megváltozott munkaképességűek ellátásairól szóló 2011-es törvény új szempontrendszert vezetett be a rokkantsági szint megállapításához. Sokak járandósága felére-harmadára esett vissza, másokat rehabilitálhatónak, munkára alkalmasnak ítéltek. Többen jogorvoslattal éltek: az Alkotmánybíróság és az Európai Jogok Európai Bírósága is jogalkotói mulasztást állapított meg. Emiatt - két évvel a megszabott határidő után, tavaly jogszabályt módosított a kormány - idén február 28-ig választhattak azok, akik számára tíz évvel ezelőtt rokkantsági ellátást állapítottak meg. Félmillió forintos egyszeri kompenzációt kérhettek, vagy az újabb állapotvizsgálatot választhatták a magasabb ellátás reményében.

Aki a pénz mellett döntött, lemondott a csökkent ellátásával összefüggő minden további igényéről, aki viszont az állapotváltozásának visszamenőleges vizsgálatát választotta, annak június 30-ig kérelmet kell majd benyújtania. Ezután a szakértők megállapítják, hogy a rokkantsági ellátást megalapozó felülvizsgálat idején, a 2012 előtti fizikai állapothoz képest bekövetkezett-e javulás. Ha úgy értékelik, hogy nem, akkor egy új ellátási összeget állapítanak meg, amely nem lehet kevesebb a 2011. decemberi ellátásának időközi emelésekkel növelt összegénél. A különbözetet 2012. január 1-jéig visszamenőleg el kell számolni és ki kell fizetni.

A rokkantsági ellátásra jogosultak február végéig kérhették az 500 ezer forintos kompenzációt.
A rokkantsági ellátásra jogosultak február végéig kérhették az 500 ezer forintos kompenzációt. A fotó illusztráció, forrás: Getty Images

Több sebből vérzik

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hegedüs Lajos jogász, a Mozgáskorlátozottak Somogy Megyei Egyesületének elnöke viszont azt mondja, a kompenzálás több sebből vérzik. Az újbóli felülvizsgálatról csak annyit tudni, hogy 2023. június 30-ig kell lebonyolítani, de az a kormányrendelet, amely ennek az egészségügyi szabályait tartalmazná, nem jelent meg. Ráadásul nem ez az egyetlen probléma: nem tudni, a rehabilitációs hatóságnak meddig kell döntést hoznia, és arról sincs rendelet, hogy milyen határidővel kell kifizetnie a különbözetet. Tehát valós mérlegelési lehetőség nem volt a rokkantsági ellátásban részesülők előtt.

Még bonyolultabbá teszi a helyzetet, hogy Hegedüs szerint "az egész 2012-es törvény hazugságra épült, és szinte minden érintett kárvallottja lett". A jogász úgy fogalmazott, hogy "az akkori kormánypropaganda szerint az uniós tagországok között Magyarországon volt a legmagasabb a rokkantsági nyugdíjban részesülők lakosságszámhoz viszonyított aránya, ez azonban nem volt igaz". A szám csak azért volt magas, mert a nyugdíjkorhatárt betöltötteket nem minősítették át öregségi nyugdíjassá, őket is rokkantsági ellátottként tartották nyilván.

Vannak, akik még rosszabbul jártak

A 2012-ben életbe lépett új szabályozás végül nagyjából 300 ezer emberre terjedt ki: azokra, akik nem érték el a nyugdíjkorhatárt. Az addig rokkantnyugdíjban részesülőket két kategóriába sorolták: rehabilitációs vagy rokkantsági ellátást kaphattak. Ehhez elkezdődtek a felülvizsgálatok. Körülbelül 60 ezren lettek rokkantsági ellátottak - akiknek a maradandó károsodásuk elérte a 70 százalékot, vagy a nyugdíjkorhatárt öt éven belül betöltötték. Ők választhattak most a felülvizsgálat és az egyszeri kompenzáció között.

Mint arra azonban Hegedüs Lajos rámutatott, a többiek talán még rosszabbul jártak. "Mintegy 240 ezer embernek úgynevezett rehabilitációs ellátást állapítottak meg. A szakértők szerint ők munkára alkalmasak, dolgozhatnak. Rendszeres felülvizsgálatra kötelezték őket, és a járandóságuk is határozott időre, legfeljebb három évre szólt. Ez az időszak azóta hosszabbítható, de az ellátás nem válik véglegessé" - jegyezte meg a jogász.

Hegedüs arról is beszélt, hogy az egész eljárás, besorolási rendszer nagyon rafináltan lett kitalálva. Korábban az egészségkárosodás mértékét állapították meg, azután a megmaradt munkaképességét. "Mi ez, ha nem fából vaskarika?" - tette fel a kérdést, majd úgy folytatta: ha a 100 százalékból kivonjuk a munkaképesség mértékét, akkor annak az egyenlege az egészségkárosodás szintje.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.