Egy friss kutatás eredményei szerint az alvás zavarok hatására a szervezet kevésbé képes szabályozni a vércukorszintet, ami kettes típusú cukorbetegséghez vezethet.
A kettes típusú cukorbetegségben szenvedők problémáját az okozza, hogy szervezetük vagy ellenállóvá válik az inzulinnal szemben, vagy nem termel elegendő mennyiségű hormont a vércukor szint stabilan tartásához. A Chicagoi Egyetem munkatársai kísérletükkel a betegség kialakulásának eddig ismeretlen okát derítették fel. Esra Tasali és csapata mini kísérletükben kilenc embert figyeltek meg alvás közben. A kutatók megvárták, amíg az alanyok elérték az álom legmélyebb szakaszát, majd hangokkal zavarták meg őket, ügyelve, hogy ne ébredjenek fel teljesen. A kísérlet résztvevőinek a harmadik napon 25 százalékkal csökkent a vércukor szabályozási képessége.
Az alvás zavarok és a cukorbetegség viszonya azért is érdekes, mert a kor jelentősen befolyásolja a mély alvásban töltött időszak hosszúságát. Míg a huszonévesek éjszakánként körülbelül 80-100 percet töltenek mély alvásban, eddig ez a szám a hatvan év felettieknél mindössze 20 perc. Ezt azt jelenti, hogy a kísérlet fiatal résztvevői a tesztelés ideje alatt úgy alhattak, mint az idősebbek. A korral tehát kétszeresen is nő a cukorbetegség kockázata, hiszen csökken a mély alvás ideje, az esetlegesen kialakuló túlsúly pedig további alvászavarokhoz vezethet.