„Nem is gondolnánk, milyen sokféleképpen szenvedhetünk égési sérülést. Egy pillanat is elég lehet, hogy megtörténjen a baj” – ezzel a szöveggel osztotta meg Facebook-oldalán a Bethesda Gyermekkórház az új podcast-beszélgetésük ajánlóját.
A vízforralótól a vegyszerekig
Gundel Takács Gábor műsorvezetőnek dr. Pálfalvi János égés- és plasztikai sebész rezidens egyebek mellett arról beszél, hogy az égési sérüléseknek számtalan típusa van. Előfordulhat például forrázásos, nyílt láng általi, de akár elektromosság vagy vegyszer okozta égés is.
Két korcsoportban a leggyakoribb
A szakember szerint két korcsoportot érintenek a leggyakrabban az égési sérülések: az 1 és 3 év közötti kisgyermekeket, valamint a serdülőket.
Az előbbi korosztályban a forrázásos balesetek kifejezetten gyakoriak, amelyek többsége otthoni környezetben történik, például egy vízforraló lerántása vagy a fürdővíz hőmérsékletének nem megfelelő beállítása miatt. De nyáron a parázs, illetve a tábortűz általi égések is igen gyakoriak a kisgyermekek körében.
A tinédzsereknél pedig a vonattetőre felmászás következtében szerzett, úgynevezett magasfeszültségi égések fordulnak elő a leggyakrabban.
A műsorban dr. Pálfalvi János mellett megszólal továbbá Korzenszky Klára klinikai szakpszichológus és Kováts Máté mentor is. Hallgasd meg a teljes beszélgetést!