Hétmilliárd forint beruházással épült gyógyszerkémiai kutatóintézetet adott át tegnap a francia központú Servier csoport az óbudai Graphisoft Parkban. A 3400 négyzetméteres intézet 18 laboratóriumában hatvan kutató dolgozik, két ígéretes molekulát már szintetizáltak - mondta a Világgazdaság kérdésére Jean-Philippe Seta, a Servier csoport ügyvezető elnöke. Az előzményekhez tartozik, hogy a magyar származású Beregi László orvoskémiai kutató 1960-ban csatlakozott a magánkézben lévő francia gyógyszercéghez, az ő nevéhez fűződik két, a cukorbetegség és a magas vérnyomás kezelésére alkalmazott hatóanyag felfedezése. A magyar kapcsolatot erősítette, hogy 1995-ben a Servier 51 százalékos tulajdonrészt vásárolt az Egisben. Jelenleg az Egis és a százszázalékos francia tulajdonban lévő Servier Hungária Kft. hazai gyógyszerpiaci részesedése kilenc százalék.
Jean-Philippe Seta úgy fogalmazott: amikor a cégcsoport úgy döntött, hogy Franciaországon kívül elsőként hazákban épít új kutatóközpontot, más pénzügyi-gazdasági környezet övezte a méltán világhírű magyar gyógyszeripart. Ám annak ellenére, hogy az elmúlt évben súlyos különadót vetettek ki a gyógyszercégekre, nem bánták meg az elhatározásukat. Azt remélik, Magyarország rövid időn belül elismeri a gyógyszeripari innnovációt, amely létfontosságú az ország gazdasági növekedésének szempontjából.
Szavaira úgy reflektált a kutatóintézetet jelképesen megnyitó Kákosy Csaba gazdasági miniszter, hogy a kormány tudományos-technológiai stratégiájának 92 feladata között komoly súlya van a gyógyszerkutatásnak. Céljuk a hagyományok folytatása, és hogy a vállalatok árbevételéből a k+f-re fordított részt a mostani 44 százalékról 2013-ig 50-re növeljék. Hazánk gazdaságpolitikai jövőjét a tudásra kell alapozni - tette hozzá.
Ehhez azonban van még tennivaló bőven, hiszen amíg az Európai Unió tagállamaiban közel két százalékot fordítanak k+f-re, nálunk nem éri el az egy százalékot sem - mondta Blaskó Gábor, a Servier új kutatóintézetének főigazgatója. Megtudtuk azt is, hogy a magánszféra százmilliárd forintos k+f tevékenységének 40 százalékát a négy nagy hazai gyógyszercég adja.