Holchacker Péter a Manager Magazin márciusi számában a többi között az új innovatív gyógykészítmények magyarországi befogadásáról is beszélt.
A szakember elmondta, hogy a hivatalos előrejelzések azt mutatják, tíz év múlva minden negyedik-ötödik embert közvetve vagy közvetlenül érinteni fog valamilyen rákos megbetegedés Magyarországon, éppen ezért véleménye szerint mindenkinek jobb lenne, ha 2030-ban, 2040-ben az innovatív terápiák vonatkozásában is fenntartható egészségügyi ellátásunk lenne. Jelenleg azonban meglehetősen sok időbe telik, míg a magyar társadalombiztosítási rendszer be tud fogadni egy-egy új gyógyszert. "Terápiás területtől függően másfél-három év közötti, egyes estekben sajnos ennél is hosszabb ez az időtartam" - magyarázta Holchacker, majd hozzátette, hogy a befogadást követően is számos kötöttséggel kell szembenézni. Ilyen kötöttség például, hogy nálunk azt is korlátozzák, ki és milyen indokkal kaphatja meg az adott innovatív készítményt.
2017 elején több mint 55 innovatív készítmény várt befogadásra
A szakember elmondása szerint a várakozó készítmények többsége valóban nagy értékű terápia, de mindegyikük érdemi terápiás előrelépést jelentene a többi között az onkológia , a gyulladásos megbetegedések vagy például a sclerosis multiplex terápiájában.
"De hozzá kell tennem: folyamatosan zajlanak a befogadási tárgyalások, és reményeink szerint akár már a közeljövőben is új készítmények jelenhetnek meg a hazai gyógyszerpalettán."
A betegek klinikai vizsgálatokban is találkozhatnak új innovatív szerekkel
Holchacker Péter elmondta, hogy Magyarországnak évente átlagosan mintegy 100 milliárd forint bevétele származik a gyógyszervizsgálatokból, amelynek harmada-fele adók és járulékok formájában közvetlenül az államkasszába folyik be, míg a többi a vizsgálatban részt vevő orvosok, nővérek jövedelmét egészíti ki, nem kis részben hozzájárulva itthon tartásukhoz.