Súlyos problémákat okozhat a népszerű édesség

Egyre több országban örvend nagy népszerűségnek a dragon’s breathnek, vagyis „sárkányleheletnek” nevezett nassolnivaló. A folyékony nitrogénba mártott puffasztott gabonagolyócskák azonban komoly panaszokat, egyes esetekben pedig súlyos sérüléseket is okozhatnak.

Vírusszerűen terjedtek el a TikTokon azok a videók, amelyeket fiatalok készítettek a dragon’s breathnek, vagyis „sárkányleheletnek” nevezett nassolnivaló elfogyasztásáról. Az utcai árusoknál kapható, folyékony nitrogénban megforgatott, puffasztott gabonagolyócskákat evő gyerekek valóban látványos felvételeket készíthetnek, az édesség elfogyasztásakor ugyanis füstszerű gőzt tudnak kifújni az orrukon és a szájukon. Az indonéz egészségügyi hatóságok azonban óvatosságra intik a gyerekeket és szüleiket, ugyanis a folyékony nitrogén nem játék: az országban például már nagyjából 25 gyerek járt pórul az édesség miatt – írta meg a CNN.

folyékony nitrogénban megforgatott golyócskák, dragon’s breath
A folyékony nitrogén nem játék. Fotó: Getty Images

Fagyási sérülés és ételmérgezés

A hivatalos statisztikák szerint több gyereknek okozott már fagyási sérüléseket, illetve erős gyomorfájdalmat a dragon’s breath, néhányan pedig ételmérgezést is kaptak. Két gyerek kórházba is került a tünetei miatt – egyikük egy 4 éves kisfú. 

A folyékony nitrogén ételkészítés közbeni felhasználása egyébként nem illegális. Számos sztárszakács is használja, hogy látványosabban tálalhassák ételeiket a vendégeknek. A színtelen és szagtalan folyékony nitrogént orvosi környezetben és élelmiszerfagyasztáshoz is gyakran használja. Kellő odafigyelés híján azonban veszélyes lehet. „Nemcsak az elfogyasztása lehet veszélyes, hanem már önmagában a nitrogéngőz tartós belélegzése is súlyos légzési nehézségeket okozhat” – figyelmeztetett Maxi Rein Rondonuwu, az új-zélandi egészségügyi minisztérium főigazgatója.

Számos kórokozó okozhat ételfertőzést vagy ételmérgezést, ha nem megfelelően tároljuk és kezeljük élelmiszereinket. Lássuk, miről ismerhető fel a probléma.

„Senkinek nem javaslom, hogy ilyet egyen”

Clarence Yeo szingapúri orvos szintén hangot adott aggodalmainak. „Ez egy veszélyes kémiai vegyület. Irritálja a gyomrot, valamint fagyási sérüléseket okozhat a szájban és a nyelőcsőben. A gyerekek különösen érzékenyek lehetnek a hatásaira, ha nagy mennyiségben fogyasztják” – magyarázta, hozzátéve, senkinek sem javasolja, hogy folyékony nitrogénnel készült ételt egyen. A legnagyobb veszély véleménye szerint a szervkárosodás.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.