A szövetségi gyógyszer- és gyógyászati termék intézet (BfArM) 2013 óta vezet nyilvántartást a hiánygyógyszerekről. Míg az első évben 40, az idén már 239 termék került fel a listára. Az összesítést a gyártók önkéntes bejelentései alapján készítik, így előfordulhat, hogy még ennél is magasabb a patikákban átmenetileg vagy tartósan nem kapható termékek tényleges száma.
Fájdalomcsillapítóból is hiány van
Akadozik az ellátás az egyik legnépszerűbb recept nélkül kapható fájdalomcsillapítóból, az Ibuprofenből, valamint a daganatos betegek kezeléséhez használt, Melphalan nevű készítményből is. A gyógyszerhiánynak több oka is lehet. Az Ibuprofen esetében például problémát okozott, hogy a hatóanyagot gyártó BASF egy texasi üzemében technikai okok miatt fél évig szünetelt a termelés.
A gyógyszerhiány kialakulásában nagy szerepet játszott az is, hogy a gyártók - a költségek csökkentése érdekében - olyan országokba telepítik üzemeiket, amelyekben olcsóbb a gyártás. Így a világszerte használt hatóanyagok 80 százalékának előállítása Kínában és Indiában koncentrálódik. 2016-ban például azért volt hiánycikk az egyik antibiotikum, mert robbanás történt egy kelet-kínai üzemben.
Mi lehet a megoldás?
A németországi elképzelések szerint a piac kudarcára az állami szabályozás és az egészségbiztosítók politikájának átalakításával kellene válaszolni. A biztosítók eddig elsősorban az árakat tartották fontosnak, a szakemberek szerint viszont ezentúl az ellátás biztosítását is kötelezővé kellene tenni. A kormány pedig egy úgynevezett nemzeti gyógyszertartalék kiépítésével oldhatja meg a problémát.