A meteorológiai előrejelzések szerint a következő napokban is anticiklon alakítja az időjárást, ami nem kedvez a levegőminőség gyors javulásának - közölte a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) szerdán az MTI-vel.
A közlemény szerint az utóbbi napokban az ország egész területén nőtt a levegőben a kisméretű szálló por koncentrációja. Több településen a riasztási küszöbértéket is meghaladó szennyezettséget mértek. Nyíregyházán a szmogriadó riasztási fokozatát, Budapesten, Debrecenben, Miskolcon, Pécsett és Győrben pedig annak tájékoztatási fokozatát kellett kihirdetni.
A tárca tájékoztatása szerint csütörtöktől a gyakran megélénkülő déli, délkeleti szél hatására több helyen a levegőminőség javulása várható, a szélcsendes területeken azonban nem lesz érezhető változás. Vasárnap és hétfőn már több helyen lesz felhős az ég, ennek hatására a légszennyező anyagok koncentrációja csökkenhet.
Az ÁNTSZ közleménye szerint a riasztási szintnél már az egészségesek is megérzik a szmog káros hatásait: allergiához hasonló tünetek jelentkezhetnek, úgy mint tüsszögés, torokkaparás, orr- és szemviszketés, orrfolyás. Hosszú távú hatásként az apró szemcsék izgatják a nyálkahártyát, azon apró sérülések keletkezhetnek, és ez utat nyit a baktériumok, vírusok számára, könnyebben alakul ki fertőzés.
Ezért az alábbiakat tanácsolják az érintett területeken élőknek:
• Kerüljék a sétát a szennyezett helyeken, nagyvárosokban, főleg a forgalmas útszakaszok környékén
• Kisgyermekeket ne vigyék sétálni, ne szervezzenek velük szabadtéri programot, a szokásos napi levegőztetést hagyják ki, amíg a szálló por koncentrációja magas. Jobb, ha ezekben a napokban a kicsik többet vannak zárt helyen.
• A biciklizők viseljenek porvédő maszkot. (Ez nem azonos a zöld műtős maszkkal, a porvédő maszkot munkavédelmi üzletekben lehet beszerezni.)
• A települések önkormányzatai döntik el, hogy milyen intézkedéseket vezetnek be, a kerti égetések korlátozását, tiltását mindenképpen hasznosnak tartjuk, ezzel helyi szinten is javítható a helyzet.
• A szellőztetésre a déli órák alkalmasabbak, ekkor kevesebb a fűtésből keletkező égéstermék a levegőben.