Szegény kanadaiak: beteg az egészségügyi rendszerük?

Magyarország Szlovákia után és Románia előtt a huszonötödik helyen.

Kanada egészségügyi rendszerét huszonkilenc európai államéval vetették össze, s mint kiderült, egy szempontból az észak-amerikai állam az utolsó: a polgárok itt kapnak a legkevesebb értéket a pénzükért.

A stockholmi és brüsszeli székhelyű Health Consumer Powerhouse és a kanadai Frontier Centre for Public Policy által végzett vizsgálat során a szolgáltatások költségeit a minőségükkel vetették össze, s ennek alapján elkészítették az "Első euro-kanadai egészségügyi fogyasztói indexet".

Mivel Kanada egészségügyi rendszere állami irányítású és -finanszírozású, közelebb áll az aurópai modellekhez, ezért a szerzők szerint profitálhat az Óvilággal való összevetésből - ez idő szerint azonban inkább az Egyesült Államokkal szokták összehasonlítani.

Úgy tűnik, állítják, a kanadai egészségügyre költött pénzeket jobban is fel lehetne használni, "a reformra leginkább érett két terület a hozzáférhetőség, illetve a méltányosság". Az utóbbi tekintetben a rendszer rászolgál a bírálatra, mivel csak a hályogoperációk támogatása terén kapott maximális pontszámot. A minimummal az immunizációs programot "jutalmazták", amely csak két év alatti gyerekeknek és mindössze négy védőoltást nyújt: diftéria, szamárköhögés, tetanusz és gyermekbénulás ellen.

A betegjogok - például az orvosi dokumentációhoz, és a második szakvéleményhez való jog - helyzete ugyancsak aggodalmakra ad okot: e tekintetben csak Lettországban rosszabb a helyzet. A jelentés szerint a betegjogi állapotok rendezése az átláthatóság növekedése révén más területeken is fejlődést hozna, mondván: "a hozzájutási és méltányossági viszonyok sem javulhatnak, ha nem alakul ki olyan légkör, amelyben az egészségügy fogyasztói megkövetelhetik és meg is kaphatják a legeredményesebb ellátást, illetve a legjobb hozzáférhetőséget és méltányosságot".

Kanada gyógyszerek hatásos alkalmazásában is gyengén teljesít.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szerzők megállapítják: az országban csak a receptköteles szerek 38 százalékát támogatják valamilyen mértékben, ráadásul átlagosan 384 napig tart, amíg egy-egy tartomány lajstomoz egy-egy gyógyszert. E tekintetben viszont a kontrollcsoport országainak mintegy fele ugyancsak nem érdemel dícséretet.

Kanadában egyébként is sok türelem szükségeltetik: a súlyos panaszokkal jelentkező betegeknek négy helyen kell várakozniuk - a család-/körzeti orvosnál, a megfelelő szakorvosnál, majd a diagnosztikai, végül pedig a tényleges terápiás egységben, az összes várakozás pedig akár egy évet is kitehet. (Ezügyben Svéd- és Írország sem lehet különösebben büszke.)

Az ország a terápia kimenetelét tekintve egészen tűrhető pontszámot kapott, különösen, ami a szívinfarktus-halálozást és az elkerülhető halálesetek arányát illeti.

Az "Első euro-kanadai egészségügyi fogyasztói index" megállapítja, hogy az öt legjobb egészségügyi rendszer a Bismarck-modellt alkalmazza, amelynek alapját a társadalombiztosítás, valamint az egészségügyi szolgáltatóktól független biztosító-szervezetek sokasága alkotja. Kanadában és az Egyesült Királyságban a Beveridge-szisztéma működik, amelyben az ellátást és a finanszírozást egyazon szervezeten belül kezelik.

A minden szempontot tekintetbe vevő, végső összesítésben Kanada a lehetséges 1000-ből 550 pontot kapott. Az európaiakkal közös tabellán a 23. helyet szerezte meg, megelőzve ezzel Szlovákiát (532 p), Magyarországot (513 p), Romániát (508 p) Litvániát (496 p), Bulgáriát (445 p), Lengyelországot (447 p) és Lettországot (435 p).

A listavezetők Ausztria (806 p), Hollandia (794), Franciaország (786) és Svájc (770). "Nincs olyan ország, amely minden kategóriában kiemelkedő teljesítményt nyújtana" - állapítja meg azonban a jelentés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: +2 °C

Délnyugat felől egyre többfelé borul be az ég, legfeljebb az ország északkeleti harmadán lehet némi szűrt napsütés, illetve az Alföld területén maradhatnak tartósan ködös tájak. Napközben az ország délnyugati felén várható többfelé eső. A légmozgás mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 6 és 11 fok között várható, de a tartósan ködös tájakon ennél több fokkal hidegebb lesz. Napközben egy hidegfront dominál majd, ami a frontérzékenyeknél okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra