A most 42 esztendős asszony azzal a panasszal kereste fel a szemészetet a tünetek kezdete után hat hónappal, miszerint az egyik szemhéja megduzzadt és beszűkült. Az orvosok egy apró csomót tapintottak ki a bőrén át, majd MR-vizsgálattal egy jól körülírható, 8x4x6 milliméter kiterjedésű cisztát fedeztek fel a nő bal szeme felett - olvasható BMJ Case Reports című szaklap által a napokban publikált esettanulmányban.
A diagnózis birtokában az orvosi stáb a képlet sebészi úton történő eltávolítása mellett döntött. Miután kioperálták, a ciszta felszakadt, a belsejében pedig egy rendkívül törékeny kemény kontaktlencsét találtak. A páciens nem emlékezett rá, hogy az apró tárgy mikor kerülhetett a szemébe, illetve hogy mióta lehetett már ott. Az édesanyjának viszont eszébe jutott, hogy a lányát 14 éves korában véletlenül eltalálták egy ütővel a szeménél tollaslabdázás közben. A baleset során a tinédzser lány elvesztette a kontaktlencséjét, amelyet aztán többé nem is talált meg, a történtek után pedig többé nem viselt kemény lencsét.
Az orvosok mindezek alapján arra következtettek, hogy a lencse minden bizonnyal a trauma alkalmával vándorolhatott át a páciens bal felső szemhéjára, majd ott is maradt az elmúlt 28 évben. Ugyanakkor a szakemberek sem tudták megmondani, hogy vajon miért csak közel három évtized elteltével okozott duzzanatot és gyulladást. Az asszony azt is elmondta, hogy a bal szemhéja már egy ideje petyhüdtebbé vált, ugyanakkor nem olyan mértékben, hogy emiatt aggodalmat érzett volna. Az orvosok szerint ez az elváltozás is a beágyazódott kontaktlencse miatt alakult ki.
Forrás: livescience.com