A hólyaggyengeség elsőszámú tünete a gyakran és hirtelen jelentkező vizelési inger. Nevetés, köhögés, tüsszentés hatására előfordulhat vizeletcsepegés is. Súlyos esetben álló helyzetben vagy nehéz súlyok emelésekor nem sikerül tökéletesen bent tartani a vizeletet a hólyagban.
A terhesség alatt nagyon sok nő tapasztalja meg az inkontinenciát, vagyis az akaratlan vizeletcsepegést. Kismamáknál az inkontinencia általában enyhe és rendszertelenül jelentkező, de lehet súlyos is. Van, hogy a probléma a terhességet követően is megmarad a megnyúlt gátizmok miatt, de általában szülés után elmúlik.
Vizeletcsepegés a terhesség alatt
A terhesség alatt jelentkező inkontinencia leggyakrabban úgynevezett stresszinkontinencia. Ez azt jelenti, hogy a vizeletcsepegést az váltja ki, hogy a megnövekedett méh nyomja a húgyhólyagot, és a hólyag alján a hólyagzáró izmok nem bírják a terhelést, nem képesek visszatartani a vizeletet, és vizeletcsepegés figyelhető meg, leginkább akkor, ha a kismama köhög vagy tüsszent.
Terhességi inkontinenciát hiperaktív hólyag is okozhat. A hiperaktív hólyag gyakori vizelési ingerrel is együtt jár a húgyhólyag nyálkahártyájának túlzott érzékenysége vagy a hólyag izmainak görcse miatt.
Ha a vizelési problémák, kellemetlen tünetek a terhesség után jelentkeznek, akkor lehet, hogy a hólyagszabályozásért felelős idegek sérültek a szülésnél vagy a gátmetszés miatt, ennek egyértelműsítéséhez is orvosi kivizsgálás szükséges.
Gátizomtorna: mindenkinek jó lehet
A terhességi inkontinenciára van megoldás: a medencefenéki izmokat erősítő tréning. A gátizomtornát voltaképpen mindenkinek érdemes lenne végeznie nap mint nap, de a kismamáknak különösen ajánlott. A gyakorlatokat gyógytornász segítségével sajátítsuk el. A kismamajóga is sokat segíthet.
A renyhe izomzat passzív mozgatással is edzhető. Az elektrostimuláció a medence izomzatát elektromos impulzusok segítségével készteti összehúzódásra. Az izmok ingerlése általában a hüvelybe vagy a végbélbe helyezett elektródákkal történik. A kezelés naponta kétszer 15-20 percen át tart, és 2-4 héten át alkalmazzák.
A vibrációs tréning is ajánlott. Mivel edzés közben a készülék állandóan mozog, nem csak a lábak és a hát izomzata erősödik, hanem a gát izmai is.
Fontos, hogy ne próbáljuk a folyadékfogyasztás csökkentésével orvosolni se az inkontinenciát, se a sűrű vizelési ingert , mert ez a méreganyagok természetes ürülését gátolja.