Szülés után: a vizelési gondok megoldása

Nagyon sok nő szenved hólyaggyengeségben, amelynek két kiváltó oka lehet: túl nagy a nyomás a hólyag záróizmain vagy a gát izomzata és kötőszövetei túl gyengék. Azoknál a nőknél, akik szültek, nagyobb a hólyaggyengeség kialakulásának kockázata.

A hólyaggyengeség elsőszámú tünete a gyakran és hirtelen jelentkező vizelési inger. Nevetés, köhögés, tüsszentés hatására előfordulhat vizeletcsepegés is. Súlyos esetben álló helyzetben vagy nehéz súlyok emelésekor nem sikerül tökéletesen bent tartani a vizeletet a hólyagban.

A terhesség alatt nagyon sok nő tapasztalja meg az inkontinenciát, vagyis az akaratlan vizeletcsepegést. Kismamáknál az inkontinencia általában enyhe és rendszertelenül jelentkező, de lehet súlyos is. Van, hogy a probléma a terhességet követően is megmarad a megnyúlt gátizmok miatt, de általában szülés után elmúlik.

Vizeletcsepegés a terhesség alatt

A terhesség alatt jelentkező inkontinencia leggyakrabban úgynevezett stresszinkontinencia. Ez azt jelenti, hogy a vizeletcsepegést az váltja ki, hogy a megnövekedett méh nyomja a húgyhólyagot, és a hólyag alján a hólyagzáró izmok nem bírják a terhelést, nem képesek visszatartani a vizeletet, és vizeletcsepegés figyelhető meg, leginkább akkor, ha a kismama köhög vagy tüsszent.

Nagyon sok nő szenved hólyaggyengeségben
Nagyon sok nő szenved hólyaggyengeségben

Terhességi inkontinenciát hiperaktív hólyag is okozhat. A hiperaktív hólyag gyakori vizelési ingerrel is együtt jár a húgyhólyag nyálkahártyájának túlzott érzékenysége vagy a hólyag izmainak görcse miatt.

Ha a vizelési problémák, kellemetlen tünetek a terhesség után jelentkeznek, akkor lehet, hogy a hólyagszabályozásért felelős idegek sérültek a szülésnél vagy a gátmetszés miatt, ennek egyértelműsítéséhez is orvosi kivizsgálás szükséges.

Gátizomtorna: mindenkinek jó lehet

A terhességi inkontinenciára van megoldás: a medencefenéki izmokat erősítő tréning. A gátizomtornát voltaképpen mindenkinek érdemes lenne végeznie nap mint nap, de a kismamáknak különösen ajánlott. A gyakorlatokat gyógytornász segítségével sajátítsuk el. A kismamajóga is sokat segíthet.

A renyhe izomzat passzív mozgatással is edzhető. Az elektrostimuláció a medence izomzatát elektromos impulzusok segítségével készteti összehúzódásra. Az izmok ingerlése általában a hüvelybe vagy a végbélbe helyezett elektródákkal történik. A kezelés naponta kétszer 15-20 percen át tart, és 2-4 héten át alkalmazzák.

Mi a vizeletelakadás? Ha vizeléskor a hólyag nem ürül ki teljesen, vagy ha abszolút vizelési képtelenség áll fenn, akkor vizeletrekedésről, illetve vizeletelakadásról beszélünk. Tudjon meg többet, kattintson!

A vibrációs tréning is ajánlott. Mivel edzés közben a készülék állandóan mozog, nem csak a lábak és a hát izomzata erősödik, hanem a gát izmai is.

Fontos, hogy ne próbáljuk a folyadékfogyasztás csökkentésével orvosolni se az inkontinenciát, se a sűrű vizelési ingert , mert ez a méreganyagok természetes ürülését gátolja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +5 °C

Délelőtt mindenütt gyorsan javulnak a látási viszonyok, de felhős lesz az ég, inkább csak rövidebb időre süthet ki a nap. Délután észak felől elkezdhet határozottan csökkenni a felhőzet, de a Dunától keletre egy összeáramlási zóna mentén, illetve a nyugati, délnyugati országrészben továbbra is sok marad a felhő. Elvétve gyenge eső nem kizárt. Az északias szelet nagy területen kísérhetik élénk, erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Fronthatásra napközben nem kell számítani, így a frontérzékenyek tünetei nem valószínű, hogy felerősödnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra