Rejtett tartóizmok, amikről nem is tudunk
A medencealapi izmok kívülről láthatatlan, alakot nem formáló, de fontos funkciókat betöltő izomrétegek. Egészségükön, erőnlétükön sok múlik, hiszen ezek a farokcsigolyától a szeméremcsontig és a combcsontok között elhelyezkedő izomkötegek kosárként támasztják-tartják a hasüreg belső szerveit, és ennek részei – a gátizmok, a PC izom és a végbélemelő izom – gondoskodnak az altesti nyílások, a húgycső, a hüvely, a végbél megfelelő zárásáról, illetve a záróizmok akaratlagos működtetéséről.
Sok körülmény, külső-belső hatás vezethet odáig, hogy ezek, az ún. gátizmok meggyengüljenek. Okozhatja ezt valamilyen veleszületett vagy későbbiekben szerzett betegség, hasi műtét, nehéz szülés, a kismedence vérkeringésének elégtelen volta, a medencelapi izmokra nehezedő súly aránytalanná válása terhesség vagy hasi elhízás következtében, de sorvadásukhoz vezethet a hormonális egyensúly felbomlása is, például a változó korba jutott nőknél. Átmeneti vagy tartós meggyengülésüket okozhatja tartós székrekedés, krónikus, görcsös köhögés, nehéz fizikai munka, állandó ülő testhelyzet miatti hasprés vagy túlzásba vitt edzés is.
Ha a gátizmok elveszítik erejüket
Ha a gátizmok ellazulnak, nem töltik be megfelelően a funkciójukat, annak előbb-utóbb többféle érezhető következménye lesz a bosszantó kellemetlenségtől egészen a súlyos megbetegedéshez vezető állapotig. Az első jelzések egyike lehet az alkalmi stressz-inkontinencia: így nevezik a szakemberek, amikor a hasűri nyomás megemelkedésekor, tehát nevetés, tüsszentés, köhögés, ugrálás során néhány csepp vizelet akaratlanul távozik.
A hüvely gyengesége kevésbé érzékelhető, de hosszabb távon nemcsak a szexuális élet örömeit rontja, hanem anatómiai elváltozással is együtt járhat: a méh lesüllyedhet, előreeshet. A végbél záróizmának gyengülésének, a benne lévő vérkeringés nem megfelelő voltának jele az aranyér, amely nem más, mint a végbél és a végbélnyílás körüli visszerek kitágulása. A széklet tartásának bizonytalanná válása, az ún. székletinkontinencia is a végbél záróizmának gyengülése miatt alakul ki.
Mire jó a gátizomtorna?
A gátizmok erősítésére, tónusának fokozására irányuló gyakorlatokkal egyszerre több jótékony hatást tudunk elérni. Meg lehet előzni és az esetek nagy többségében maradéktalanul kezelni lehet vele a stresszinkontinencia miatti vizeletvesztést, megakadályozható általa a méh előreesése, az aranyeres panaszok, a székletinkontinencia kialakulása. Enyhítheti a hüvelyszárazságot, javítja a szexuális működést, örömtelibbé teszi az együttléteket, mert fokozza az orgazmuskészséget. Javítja a kismedence vérkeringését, amely hozzájárul az ottani szerveink egészségének megőrzéséhez. Ennyi várható előny mellett mindenképpen érdemes megtanulni és gyakorolni!
Hol és hogyan segít a torna?
Fontos, hogy csak a helyesen végzett gátizomtornának van eredménye! Amikor (általában maximum egy hétvégét igénybe vevő, tízórás tréning során) valaki elsajátította a helyes módszert, utána otthon, napi néhány perces gyakorlattal sikeresen karbantarthatja, fejlesztheti intim, belső izmait. Ugyanakkor nem szabad hallomás, baráti tanácsok, laikusok leírása alapján nekifogni, mert a rosszul végzett gyakorlatok nemhogy nem használnak, hanem akár árthatunk is vele.
Hasonlóképpen inkább árt, mint használ, ha valaki állva, mondjuk metróra várva akarja a kieső időt kihasználni ilyen gyakorlatokra. Álló helyzetben ugyanis a hasi szervek súlya ráterhelődik a medencealapi izmokra, így nem szerencsés ilyenkor „edzeni” ezeket, mert megnyúlhatnak, megsüllyedhetnek. A gátizmok edzését leginkább háton fekve ajánlják, amikor a gátizmokra nem terhelődik súly, és nyugodt körülmények között, a légzésre is figyelve, ellazított hasi, comb- és farizmokkal tanácsos végezni.
Tanuljunk a szakembertől!
Többfajta intimtornamódszert dolgoztak ki, mind szexuálterápiai célokra, mind inkontinens panaszok ellen, de mindegyikre érvényes, hogy ezek rendszert alkotnak, amelyet az első állapotfelméréstől kezdve pontosan kell követni. Így mindenkinek ajánlható, hogy ne hagyja ki a lehetőséget, szánja rá az időt, és keressen szakszerű segítséget, szakképzett trénert magának: gyógytornászoknál, egészségcentrumokban, edzőtermekben, stb. számos helyen meg lehet az intimtorna módszerét tanulni.
Magyarországon Kriston Andrea dolgozott ki egy teljes körű módszert a medencealapi, belső izmok állapotának, a páciens egyéni helyzetének, esetleges kísérőbetegségeinek, problémáinak felmérésére, az intim izmok szorítóerejének, az edzettségének a fejlesztésére, majd az elért eredmény nyomon követésére.
Titkolt testtájaink nem mindig kapnak kellő figyelmet, törődést. Ennek talaján fejlődhetnek ki a szégyenbetegségek, melyek elsősorban a nőket érintik. Ennek oka anatómiánkban rejlik. A női medence kimenete szélesebb, mint a férfiaké, így nagyobb területet kell befedniük a szöveteknek. A három nyílás is tovább gyengíti szerkezetét, melyek a várandósság, a szülés és változókor idején nagy terhelésnek vannak kitéve. Amennyiben a test egyetlen vízszintes izomterülete erős, edzett, úgy maradéktalanul képes ellátni feladatát. A témáról itt olvashat bővebben.