A kereskedelmi forgalomban kapható tojások héján kötelező feltüntetni a termelői kódot, valamint a nyilvántartási számot – ez utóbbi hét részből áll, és segítségével a többi között azt is megtudhatjuk, hogy melyik telep mely istállójából származik a tojás, és ott milyen tartási módot alkalmaznak – közölte közösségi oldalán a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). Mint írták, a jelölésre az élelmiszerek nyomon követhetősége miatt van szükség.
Komoly ételmérgezést kockáztat az, aki romlott tojást eszik. Mutatjuk, honnan tudhatod, hogy még jó-e a tojás.
Ezt jelentik az egyes kódrészek
A Nébih tájékoztatása szerint a kódsor első része egy szám (0-3), amely az állattartás módjára utal. A második rész a tojás származási országának ISO kódja. Ha tehát itt azt látod, hogy „HU”, akkor tudhatod, hogy hazai termelésből származó tojást vásároltál.
A harmadik rész egy két számjegyű jelölés (01-20), amely a megye vagy főváros kódját takarja. A negyedik rész az állategészségügyi kerület sorszáma (csupán egy karakter), az ötödik rész pedig egy „T” betű, amely a tojótyúk kifejezést rejti. Ezt az állattartó telep kétjegyű sorszáma követi, a „/” jel után pedig az istálló számát láthatod.
A Nébih egy példát is hozott, hogy még könnyebb legyen a kódsor értelmezése. „Ha például a tojáson a 2HU172T02/8 jelölést látjuk, akkor az a következőt jelenti: alternatív – mélyalmos, istállós – tartásban termelt, Vas vármegye 2. állategészségügyi kerületében lévő tojótyúk állományából származik, az állattartó telep a 2. sorszámot viseli a kerületben, és annak 8. istállójából származik a tojás” – ismertették.