"Az utóbbi tizenkét évben több mint ezer fogorvos távozott külföldre, ez öt évfolyamnyi szakembert jelent" - mondta a Sonline.hu-nak Herczeg Olga, a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozatának alelnöke. Szerinte a fiatal fogorvosok nagy része nem vállalja a tartósan alulfinanszírozott körzeteket, ahol a lakosság zömének fogászati ellátása történik, a jövőjüket magánpraxisban vagy külföldön képzeli el. Jelenleg fogorvosi alapellátó körzetre körülbelül 700-750 ezer forint jut. Egyszerűen kiszámítható, hogy a fogorvosi, az asszisztensi, a takarítói bérek és járulékaik már el is vitték a rendelő teljes működésére szánt összeget.
Az alelnök megjegyezte, hogy a fogorvosi praxisok a körzeti orvosok finanszírozásának kevesebb mint feléért kénytelenek dolgozni. (A Világgazdaság nemrégiben arról írt , hogy 284 tartósan betöltetlen fogorvosi praxis van Magyarországon.)
A KSH adatai alapján egyre nehezebb a hazai kórházakba orvost csábítani. Két éve közel 15 500 orvosi állás volt a fekvőbeteg-ellátásban, ebből majdnem ezret nem sikerült betölteni. Ugyanebben az évben 6,6 százalékkal kevesebb háziorvos dolgozott az alapellátásban, mint az ezredfordulón.
Nemcsak a fekvőbeteg-ellátás, hanem az alapellátás mutatói is drámai képet rajzolnak ki. Magyarországon 2015-ben 4817 háziorvos dolgozott, míg az ezredfordulón még 5159 működő praxis volt, vagyis tizenöt év alatt 6,6 százalékos volt a csökkenés. Csak a városokban dolgozó háziorvosok száma nőtt 2000 óta átlagosan 9,6 százalékkal, Budapesten 5,8 százalékkal. A kisebb településeken dolgozó orvosok száma ugyanakkor negyedével kevesebb lett. A praktizáló orvosok 44 százaléka elmúlt 60 éves, 11 százalékuk pedig már 70 felett jár.
Forrás: mno.hu