"Új gyógyszerek tekintetében a psoriasis vulgarist (pikkelysömör - a szerk.) és a bőrdaganatokat emelném ki, azonban az idén az atópiás dermatitiszben is lesz előrelépés" - árulta el a Medical Tribune-nek adott interjújában dr. Baltás Eszter, a Szegedi Tudományegyetem docense, a Magyar Dermatológiai Társulat főtitkára. Hozzátette, az említett kórképek esetében Magyarországon már jelenleg is a legmodernebb kezeléseket finanszírozza az egészségbiztosító, így ezek mind elérhetőek a betegek számára.
A pszoriázis tekintetében a közepesen súlyos és súlyos esetek ellátására bevethető készítmények lesznek a következő új gyógyszerek, míg a bőrtumorok terápiájában a melanoma mellett egyéb típusok kapcsán is van előrelépés. "A molekuláris célpontot gátló kezelések ( BRAF- és MEK-gátlók) és az immunterápia területén is folyamatos a fejlesztés. Új gyógyszerek és kezelési stratégiák vannak a horizonton" - hívta fel a figyelmet a szakember. Kifejtette, újdonság, hogy a 2018-as orvosi és élettani Nobel-díj középpontjában álló PD1-gátlókat immár itthon is alkalmazzák a melanoma adjuváns (kiegészítő) kezelésére.
Kitért rá, bár egyre több az időben felfedezett bőrdaganat, még mindig sok esetben későn veszik észre a bajt, amikor a túlélés esélyei már igen korlátozottak. "Még mindig gyakori Magyarországon a szoláriumhasználat, és a bőrtumor szempontjából rizikócsoportnak számító egyénekhez (például 50 év feletti férfiak) az információk ritkán jutnak el" - mutatott rá dr. Baltás Eszter, hozzátéve, hogy általában véve a hazai lakosság melanomára vonatkozó ismeretei hiányosak. Sokszor évek telnek el, mire a betegek orvoshoz fordulnak gyanús bőrelváltozásaikkal.
A gyakori megbetegedések közül az atópiás dermatitisz kezelésében hozhat előrelépést az IL4-receptor-ellenes monoklonális antitest alkalmazása, amelyet immár a tb is támogat a felnőtt betegek számára. Mindemellett az életminőséget rontó, krónikus kórképek közül az alopecia areata (foltos hajhullás) a következő, ahol a leghamarabb új gyógyszerre számíthatnak a páciensek.