Gyorsulhat az amatőr sportolók vizsgálata
A sportorvosi alkalmassági és időszakos vizsgálatok célja a betegségek, sérülések, illetve az ezekre hajlamosító kockázati tényezők kiszűrése. Itt ismerhetik fel azokat az elváltozásokat is, amelyek meglétekor a versenyszerű sport akár egészségkárosító is lehet. A háziorvosok az Országos Sportegészségügyi Intézetet (OSEI) szakmai irányelveiben meghatározott protokoll szerint végezhetik a sportegészségügyi vizsgálatot - írja cikkében a TEOL .
"Tizennyolc éves kor alatt hat hónapig, efelett tizenkét hónapig érvényes a versenyengedély. Sportágtól is függ, hogy milyen vizsgálatokat kell elvégezni" - mondta dr. György Mária bonyhádi sportorvos. "A küzdősportot választók (ökölvívás, birkózás) esetében több szakorvosi vizsgálatra van szükség, például ideggyógyászati, orthopédiai, szemészeti kivizsgálás is a szakmai protokoll része. Sportágtól függetlenül kötelező eleme a vizsgálatnak egy 46 kérdést tartalmazó kérdőív, a gyerek tölti ki, de a szülőnek is alá kell írni. Látásvizsgálat, súly- és magasságmérés, fizikális vizsgálat, vérnyomásmérés, valamint a rutinba tartozik a 12 elvezetéses EKG- és vizeletvizsgálat is. Tehát egy komplett belgyógyászati szűrésen esnek át a páciensek."
Ellenkezést váltott ki a kormányrendelet
A többi között sportorvosi szakvizsgával is rendelkező orvos ismertette: 30 év feletti sportolóknál vérvizsgálatot is kérnek, hiszen nagyobb eséllyel alakulhat ki magas vérnyomás, vagy anyagcsere-probléma. Dr. György Mária jelezte, előjegyzés alapján dolgoznak, területi ellátási kötelezettsége van, a körzetébe több ezer amatőr sportoló tartozik.
A Magyar Sportorvostársaság vezetőségében ellenkezést váltott ki a kormányrendelet. Állásfoglalásuk szerint megdöbbentő, hogy miközben kiemelt stratégiai ágazatként kezelik a sportot, ezzel összefüggésben rendeződni látszik a Sportkórház elhelyezése és finanszírozása is, a sportegészségügyi ellátórendszer szakemberbázisát mégis gyengíti a szakma presztízst csökkentő intézkedéssel.
Mit mondanak az érintettek?
A "hivatásos" jogállású jelzéssel ellátott játékosok esetében, illetve akinek a jogállása nem szerepel a lapon, valamint a sportorvosi vizsgálatra kötelezett sportszakemberek (például játékvezetők) esetében a vizsgálatok korábbi rendjében nincs változás, ők csak az OSEI szakrendelőiben szerezhetik meg a minősítést. Esetükben továbbra is kötelező elem marad az ún. ovális sportorvosi bélyegző.
"Amikor véget érnek a pontvadászatok, június 2. és december 2. után küldöm el sportorvoshoz a kétszáz gyereket" - nyilatkozta Karszt József, a Paksi FC technikai vezetője. "Dr. Bősz Ildikónál lefoglalok egy hetet, reggeltől délig óránként hat fiatal esik át a vizsgálaton. A labdarúgók versenyeztetéséért a sportszervezet a felelős, klubunknál azt valljuk, hogy sportegészségügyi szempontból is felelősséget kell vállalnunk értük. Csalni nem érdemes, nálunk úgy nem játszik játékos, hogy nincs engedélye. A gyerekek folyamatosan fejlődnek, a doktornő követi a növekedésüket és információkkal lát el minket az állapotukról."
Karszt József hozzátette: a hivatásosoknak tizenháromezer, amatőröknek kétezer, a tizennyolc év alatti sportolóknak ezer forint a vizsgálatok térítési díja.