Megtiltották a dezflurán nevű gáz használatát a skóciai kórházakban, kiderült ugyanis, hogy a gáz 2500-szor erősebb üvegházhatással rendelkezik, mint a szén-dioxid, ezzel tehát egy altatásos műtétet még az autózásnál is szennyezőbbé tett – számolt be róla a BBC. Mint írták, a szer betiltásával évente 1700 otthon károsanyag-kibocsátását takarítja meg az ország.
Példájukat Anglia is követi majd – a szer használatát már az itteni kórházakban is jelentősen csökkentették, 2024-re pedig teljesen betiltják, így 11 ezer háztartás károsanyag-kibocsátásával csökken majd az éves mérleg. A következő években több további országtól várható ugyanez a környezettudatos lépés.
A sokkoló felismerés
Skócia zöld műtők programjának klinikai vezetője, dr. Kenneth Barker aneszteziológus úgy nyilatkozott, megdöbbent, amikor rájött, hogy az általa és kollégái által több mint egy évtizede használt altatógáz mennyire káros a környezetre. „2017-ben jöttem rá, hogy az aneszteziológusként napi szinten elhasznált átlagos dezfluránmennyiség annyi károsanyag-kibocsátást eredményezett, mintha naponta 670 mérföldet (mintegy 1080 kilométert – a szerk.) levezettem volna az autómmal” – mondta.
Egyre többen döntenek a mellőzése mellett
Az Egyesült Királyságban egyre több aneszteziológus van tisztában azzal, hogy a dezflurán nevű gáz mekkora kárt okozhat környezetvédelmi szempontból, így aztán egyre többen döntenek úgy, hogy inkább nem használják tovább azt. Helyette inkább szevofluránnal altatják a betegeket – amely „csak” 130-szor erősebb az üvegházhatása a szén-dioxidénál –, illetve gázmentes megoldást választanak.