Van, ahol betiltották ezt a kórházi szert

A szén-dioxidénál 2500-szor erősebb üvegházhatása van a dezfluránnak, amelyet az egészségügyben gyakran alkalmaznak a műtét közbeni altatáshoz, elkábításhoz. Környezeti hatásai miatt azonban Skóciában már be is tiltották ezt a szert.

Megtiltották a dezflurán nevű gáz használatát a skóciai kórházakban, kiderült ugyanis, hogy a gáz 2500-szor erősebb üvegházhatással rendelkezik, mint a szén-dioxid, ezzel tehát egy altatásos műtétet még az autózásnál is szennyezőbbé tett – számolt be róla a BBC. Mint írták, a szer betiltásával évente 1700 otthon károsanyag-kibocsátását takarítja meg az ország.

Példájukat Anglia is követi majd – a szer használatát már az itteni kórházakban is jelentősen csökkentették, 2024-re pedig teljesen betiltják, így 11 ezer háztartás károsanyag-kibocsátásával csökken majd az éves mérleg. A következő években több további országtól várható ugyanez a környezettudatos lépés.

altatásos műtét
Megtiltották a műtét közbeni altatáshoz használt gáz alkalmazását Skóciában. Fotó: Getty Images

A sokkoló felismerés

Skócia zöld műtők programjának klinikai vezetője, dr. Kenneth Barker aneszteziológus úgy nyilatkozott, megdöbbent, amikor rájött, hogy az általa és kollégái által több mint egy évtizede használt altatógáz mennyire káros a környezetre. „2017-ben jöttem rá, hogy az aneszteziológusként napi szinten elhasznált átlagos dezfluránmennyiség annyi károsanyag-kibocsátást eredményezett, mintha naponta 670 mérföldet (mintegy 1080 kilométert – a szerk.) levezettem volna az autómmal” – mondta.

A böjt jót tehet a testednek és a lelkednek, de egy kis odafigyeléssel a környezetednek is. Az alábbiakban olyan tippeket mutatunk, amelyekkel nemcsak közérzeteden és egyéni életminőségeden javíthatsz, de hozzájárulhatsz a klímavédelemhez is.

Egyre többen döntenek a mellőzése mellett

Az Egyesült Királyságban egyre több aneszteziológus van tisztában azzal, hogy a dezflurán nevű gáz mekkora kárt okozhat környezetvédelmi szempontból, így aztán egyre többen döntenek úgy, hogy inkább nem használják tovább azt. Helyette inkább szevofluránnal altatják a betegeket – amely „csak” 130-szor erősebb az üvegházhatása a szén-dioxidénál –, illetve gázmentes megoldást választanak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.