A csontritkulás egy igen elterjedt civilizációs betegség, amely nagyjából minden tizedik embert érint az 50 év feletti korosztályban. A betegség kialakulása nőknél kétszer gyakoribb, mint férfiaknál: legtöbbször menopauza utáni, illetve időskori formájával találkozunk – hívta fel a figyelmet dr. Varga Péter, a Semmelweis Egyetem Ellátásszervezési Igazgatóságának igazgatója. Ahogy az az intézmény oldalán olvasható , a csontritkulás klinikai jelentőségét az adja, hogy az idő előrehaladtával a betegeknél kóros csonttörések, illetve abból eredő szövődmények alakulhatnak ki – azonban ezeknek jelentős része megelőzhető lenne.
Nagyon fontos a korai felismerés
A csontritkulás kezelésének alapja ma is az elegendő kalcium- és D-vitamin-bevitel, továbbá a megfelelő mértékű fizikai aktivitás. Az elvesztett csont egy részét mennyiségileg vissza lehet építeni a rendelkezésre álló gyógyszerekkel is, de a megsérült szerkezet már kevésbé regenerálódik, ezért is fontos a korai felismerés és terápia – jegyezte meg Varga Péter.
A Családbarát Egyetem Program keretében is igénybe vehető csontsűrűségméréssel megállapítható, hogy a csontok szilárdságában van-e valamilyen kóros elváltozás, fennáll-e a csontritkulás vagy elindult-e az afelé haladó folyamat. Az elenyésző sugárterheléssel járó, nagyjából 20 perces vizsgálat során a vizsgálóasztalon fekvő páciens testét a készülék (denzitométer) a megfelelő helyeken átvilágítja és megméri, hogy milyen a csont sűrűsége a kritikus pontokon – magyarázta az igazgató. Hozzátette, a mérési eredmény kiértékelése alapján reumatológus szakorvos határozza meg a további szükséges vizsgálatok menetét és a kezelési stratégiát.
Nekik a legfontosabb a szűrés
Dr. Varga Péter azt javasolja, hogy a nők a menopauza idején mindenképpen végeztessenek egy csontsűrűségmérést, majd a következő 2-3 évben ismételjék meg. Így ugyanis kiderülhet, ha esetleg ők is az úgynevezett „gyors csontvesztők” csoportjába tartoznak. A férfiaknál 50-60 éves kor körül érdemes a szűrést elvégezni, ha pedig van ismert kockázati tényező (családi előfordulás, pajzsmirigy-túlműködés, máj- vagy vesebetegség, csontot károsító gyógyszer, például szteroid szedése), akkor kortól függetlenül is javasolt a vizsgálat. Olyan típusos panaszok esetén is szóba jöhet a vizsgálat elvégzése, mint a csontfájdalom vagy a növekvő hátfájdalom.