Hátrányos helyzetük ellenére is képes jól boldogulni, egészségesen fejlődni a gyermekek 20 százaléka - derült ki a Országos Gyermekegészségügyi Intézet kutatásából.
A vizsgálatból kitűnt, hogy a vizsgált általános- és középiskolások hetente többször érzik magukat fáradtnak, kedvetlennek, ingerlékenynek, idegesnek, sokan elégedetlenek az életükkel és fejfájásról panaszkodtak.
Az ÁNTSZ Országos Gyermekegészségügyi Intézet 1986 óta részt vesz egy, a WHO Európai Irodája által koordinált nemzetközi kutatási projektben, amely az iskoláskorú gyermekek életmódjára, egészségmagatartására irányul.
Legutóbb 2006-ban majdnem 6 ezer, 11-17 év közötti tanulót vontak bele a kutatásba Magyarországon. A vizsgálat kiterjedt az iskolások egészségi állapotára, szubjektív jóllétére, a rizikómagatartásokra, ezen belül is a dohányzás, alkohol- és illegális drogfogyasztásra, korai és/vagy védekezés nélküli szexuális élet elterjedtségére, a táplálkozási szokásokra, fizikai aktivitásra, illetve arra, hogy a családi, iskolai és kortárs környezet hogyan befolyásolja mindezeket.
A vizsgálat értékelésekor kiderült, hogy a legalább hetente egyszer dohányzók aránya 35 százalék. Ugyanennek a korosztálynak pedig körülbelül a 60 százaléka már többször is volt részeg. A rossz anyagi helyzet, vagy a családok felbomlása szintén veszélyeztető tényező.
A gyermekekkel foglalkozó szakemberek, például pedagógusok, gyermekorvosok, védőnők, ifjúságvédelmi szakemberek munkájuk során óhatatlanul szembesülnek a gyermekek egészséges fejlődésére veszélyt jelentő helyzetekkel, körülményekkel.
Számos tudományos vizsgálat támasztja alá, hogy ezek károsan hathatnak a gyerekek fejlődésére, de most kiderült, hogy vannak tényezők, amelyek kompenzálják a kedvezőtlen környezet vagy a súlyosan stresszelő események negatív hatásait. Segíthet a gyermeknek a jó szülő-gyermek illetve baráti kapcsolat, és a gyermek által jónak ítélt iskolai hozzáállás.