Vércukormérés

Mi a jelentősége a vércukorszintnek, hogyan mérik és mennyiben befolyásolható?

Bizonyos sejtek, így a vörösvértestek és az idegsejtek csak a glükózt képesek tápanyagként hasznosítani, utóbbiaknak csak pár percnyi raktárkészlete van glükózból, tehát nagyon fontos, hogy mindig legyen a vérben megfelelő mennyiségű tápanyag a sejtek számára.

Ugyanakkor a túlzott vércukorszint is káros a sejteknek, ezért bonyolult szabályzásra van szükség, hogy a vér glükózszintje mindig az ideális tartományban maradjon. Az inzulin nyit ajtót a sejtekbe a glükóz számára, nélküle a sejtek képtelenek felvenni a működésükhöz létfontosságú tápanyagot. Nézzük meg, hogyan mérhetjük meg, hogy vércukorszintünk ideális-e!

A méréshez szükséges eszközök

A méréshez egy vastag ceruzához hasonló ujjszúró-eszközt használunk. A modern ujjbegyszúró-készülék használatával kíméletesen nyerhetünk vérmintát, az ember alig érez többet, mint mikor véletlenül belenyúl a gombostűbe. A szúrás erőssége állítható, és nagyon apró, szinte pillanatok alatt gyógyuló sebet hagy.

A szúrással nyert egy csepp vért ezután egy tesztcsíkra kell helyezni, majd a vércukorszintet a mérőkészülék segítségével határozzuk meg.

A jelenleg használt vércukormérők lényegében két csoportba oszthatók. Mindkét fajta a vérben jelenlévő cukor és a tesztcsíkban lévő reagens között lejátszódó kémiai reakció során megváltozott fizikai értéket méri. Az első esetben a reakciót színváltozás jelzi, melyet a készülék fotometriásan mér, a második esetben a reakció során létrejött elektromos változást jelzi a vércukormérő. A fotometriás módszer előnye, hogy az eredmény szemmel is ellenőrizhető, az elektrokémiai elven működő készüléknél viszont nem áll fenn a szennyeződés veszélye. Mindkét technológia esetén nagyon kis mennyiségű (2-3 ml) vér is elegendő a pontos méréshez.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A mérés

Az egészségeseknek - családi hajlamtól, általános egészségi állapottól és a cukorbetegség ismert rizikófaktoraitól függően - fél, egy évenként érdemes ellenőrizniük vércukorszintjüket.

A cukorbetegek közül a tablettás betegek heti egy-két alkalommal étkezés előtt és után, az inzulinos betegeknek az orvos utasítása szerinte naponta 2-5 alkalommal kell mérniük. Lázas betegség, gyógyszerátállítás vagy egyéb okok miatt felborult anyagcsere esetén gyakoribbá kell tenni a vércukormérést.

Mivel mindenképpen vérre van szükségünk, vagyis apró sebet kell ejteni a kezünkön, az első és legfontosabb lépés az alapos, szappanos kézmosás. A melegvíz serkenti a vérkeringést, a nyerhető vérmennyiséget dörzsöléssel is lehet fokozni. Az ujjakat az ujjbegy finomtapintásért felelős középső részét kímélve az oldalukon szúrjuk meg. A kezünket ezután érdemes egy kicsit lógatni, végül az ujjhegyek felé enyhe masszírozó mozdulatokkal kipréseljük a megfelelő nagyságú vércseppet, amelyet a tesztcsík megfelelő mezőjére egyszerre kell cseppenteni. A szúrókészülék tűjét mindig cserélni kell. Végül papírzsebkendővel letöröljük az ujjunkat, és a tesztcsíkot a mérőkészülékbe helyezzük.

Az eredmények értékelése

Egészséges szervezetben a nemzetközi normáknak megfelelően a vércukor értékének éhgyomorra 4-5,5 mmol/l között kell lennie, az étkezést követően pedig nem haladhatja mag a 8 mmol/l-t. Két órával az étkezés után az eredeti értékre kell beállnia a vércukorszintnek.

A diabéteszes betegnél az éhgyomri 4-7 mmol/l közötti érték, ill. az étkezés utáni, 10 mmol/l alatti vércukorszint még elfogadható.

Az optimális értékek tablettás betegeknél étkezés előtt 5,5 mmol/l, utána két órával 7,5 mmol/l.

Inzulinos kezelés mellett az éhgyomri érték 6,1 mmol/l (max. 7,8 mmol/l) alatt, étkezés utáni 8,0 mmol/l.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.