Veszélyben a házi gyermekorvosi rendszer

Az egészségügyi alapellátó rendszert is átalakítja a kormány, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke, Póta György szerint azonban ez hosszú távon akár a teljes házi gyermekorvosi rendszer kivezetését is előidézheti. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) úgy véli, a gyermekorvosoknak nincs okuk aggodalomra.

Mi a teendő, ha gyermekünkön koronavírus-fertőzés tüneteit tapasztaljuk? Részletek itt.

Orbán Viktor miniszterelnök több mint egy hete jelentette be, hogy belekezdenek az egészségügyi alapellátó rendszer átalakításába. Orbán akkor úgy fogalmazott, az a céljuk, hogy a háziorvosok praxisközösséget hozzanak létre; a kormány annak a pénzügyi feltételét fogja megteremteni, hogy Magyarországon ne legyen üres praxis, a helyi ellátás színvonala pedig emelkedjen.

Így nézne ki egy praxisközösség

A praxisközösség azt jelenti, hogy a háziorvosi körzeteket nagyobb tömbökbe szervezik, így eltérő szakképesítésű orvosok, nővérek, diplomás nővérek együtt, teamként nyújtanak emelt szintű alapellátást - írja a témával foglalkozó cikkében az atv.hu . A lap a Népszava birtokába került törvényjavaslatra hivatkozva kiemelte, az ország 199 járásában és a fővárosban összesen mintegy 1000, változó méretű praxisközösséget hoznának létre. Egy praxisközösségben átlagosan hat háziorvos, házi gyermekorvos, valamint az ő munkájukat segítő egyéb szakemberek dolgoznának.

Az egészségügyi alapellátó rendszer átalakítása hosszú távon akár a teljes házi gyermekorvosi rendszer kivezetését is előidézheti, figyelmeztet Póta György.
Az egészségügyi alapellátó rendszer átalakítása hosszú távon akár a teljes házi gyermekorvosi rendszer kivezetését is előidézheti, figyelmeztet Póta György. Fotó: Getty Images

A Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke önmagában jó ötletnek tartja a praxisközösséget, azt viszont, hogy kötelezően egységes szerkezetűnek kell lennie, már nagy problémának érzékeli. Póta György úgy vélekedik, a gyerekek egészséges fejlődése szempontjából hátrányos, ha nem gyerekorvoshoz tartoznak: a felnőttorvos ugyanis nem veszi észre azokat a jeleket, amelyek alapján időben el lehetne juttatni a megfelelő helyre a gyereket. Póta még ennél is tovább ment: úgy gondolja, az új rendszer hosszú távon egyet jelenhet a gyermekorvosi rendszer néhány éven belüli kivezetésével a magyar egészségügyből.

Emmi: az alapellátó orvosoké a döntés

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az üggyel kapcsolatban az atv.hu megkereste az Emmit, ahonnan azt a választ kapták, hogy a praxisközösségek létrehozásába nem fog beleszólni a kormány. Az alapellátó orvosok eldönthetik, kivel alkotnak praxisközösséget, ha akarnak, ez ugyanis ez nem lesz kötelező.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.