Veszélyes betegséget jelezhet a nehéz légzés

A nehéz légzéssel és száraz köhögéssel jelentkező tüdőtágulat a légzésfunkciók lassú leépülésével jár, az érintettek végül csak oxigénpalackkal juttathatnak levegőhöz. Hogyan alakul ki ez a betegség, és mik az első árulkodó tünetek?

Tüdőtágulatról akkor beszélünk, ha a tüdőben a léghólyagocskák egybeszakadoznak, ezáltal a tüdő szövete tönkremegy, az egységnyi légzőfelület lecsökken. Kialakulása a krónikus obstriktív tüdőbetegséggel hozható összefüggésbe, a röviden COPD-nek is hívott betegségben szenvedők mintegy harmadánál jelentkezik. Nagyobb arányban érinti a férfiakat, mint a nőket, de a dohányosok körében a nemek aránya kiegyenlítettebb - ennek oka, hogy a COPD tízből kilenc esetben dohányosoknál alakul ki. Tüdőtágulatot okozhat továbbá az alfa-1-antitripszin (AAT) nevű enzim hiánya is, amely nélkül a tripszin nevű enzim súlyosan károsíthatja a tüdő szöveteit. Ez utóbbi előfordulása jóval ritkább, nagyjából kétezer emberből egyet érinthet.

A tüdőtágulat a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) emfizémás típusára jellemző, főleg olyan COPDS-s betegekre, akik vékonyabb alkatúak. A betegség kialakulásáról, kezeléséről és a megelőzés lehetőségeiről az alábbi cikkünkben írtunk!

Légzési rokkantság alakulhat ki

A betegség szűnni nem akaró, száraz köhögéssel jelentkezik, a páciens terhelhetősége jelentősen lecsökken, sűrűn kapkodja a levegőt és tüdőproblémája egyre súlyosabbá válik. A tüdőtágulat mellett legtöbb esetben hörgőszűkülettől is szenvednek a COPD-s betegeknek, ami miatt a levegőt nehezebben tudják kifújni.

A tüdőtágulat miatt a tüdő szövete tönkremegy és a légzőfelület lecsökken
A tüdőtágulat miatt a tüdő szövete tönkremegy és a légzőfelület lecsökken

Az érintettek az oxigénhiány miatt légzési rokkantak lesznek, rendszeres otthoni oxigénkezelést igényelnek. Légzésfunkciójuk, így terhelhetőségük is folyamatosan romlik, egy idő után már az ágyból sem tudnak kikelni, és csak oxigénpalackkal juttathatnak megfelelő mennyiségű levegőt a tüdejükbe.

Jelenleg csak tüneti kezelés létezik a tüdőtágulatra, melynek célja a betegség progressziójának lassítása és a légzés megkönnyítése. Segíthet a tüdőtranszplantáció is, ezt a műtétet azonban csak kis számban hajtják végre Magyarországon, azt is elsősorban a 65 év alatti, súlyos állapotú COPD-s betegeken . A kezelést segíti, ha a páciens elhagyja a cigarettát, de persze a betegség kialakulásának szempontjából az lenne az ideális, hogyha soha nem is gyújtott volna rá. A dohányzás ugyanis első számú rizikófaktor a COPD és a tüdőtágulat kialakulásában egyaránt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra