A Lánchídra kifüggesztett több száz méteres, babokból fűzött lánccal hívták fel a figyelmet a súlyos, sokáig észrevétlen maradó betegségre a Vese Világnapján.
"A vesebetegség gyakori, súlyos és kezelhető betegség" - ez az idei világnap mottója.
6 kontinens több mint 60 országában tartanak rendezvényeket ezen a napon, hogy felhívják a figyelmet a vesebetegség veszélyére.
A Vese Világnap budapesti sajtótájékoztatóján dr. Kiss István, a nefrológia és művesekezelés országos szakfelügyelő orvosa azt emelte ki, hogy a vesebetegség 10-20 év alatt alakul ki, és ezalatt semmilyen figyelmeztető jelet nem tapasztal a beteg. Amikor már panaszokkal orvoshoz fordul, akkor már nagyon rossz a vesék állapota.
Veszélyeztető tényező a régóta fennálló magas vérnyomás, cukorbetegség, elhízás és dohányzás. Ha ebből több is van egy embernek, akkor a kockázat a többszörösére nő.
Szalamanov Zsuzsa, a Transzplantációs Alapítvány a Megújított Életekért kuratóriumi elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy érdemes évente egy laborvizsgálatot kérni a háziorvostól, mert időben észrevéve a vesekárosodást, még jól kezelhető a betegség. Azt is megemlítette, hogy a súlyos betegeknek a veseátültetés lenne a végső megoldás, de a várólista óriási.
Kővári István, a Vesebetegek Egyesületeinek Országos Szövetségének elnökhelyettese elmondta, hogy évek óta próbálják elérni: a vesebetegek számára speciális munkahelyekre lenne szükség, hiszen a dialízis heti 3x fél napot vesz igénybe, ezt egy átlagos munkahely nem tudja tolerálni.
A HáziPatika.com kérdésére dr. Kiss István nefrológus szakorvos elmondta, hogy évente körülbelül 300 veseátültetés van, miközben 1000 ember vár transzplantációra. Van olyan betege, aki majdnem 20 évet várt átültetésre. Aki tehát még egészséges, az egészséges életmóddal óvja a veséjét és rutin laborvizsgálattal rendszeresen ellenőriztesse, hogy egészséges-e.