A háziorvos a rutinellenőrzések között gyakran rendel el vizeletvizsgálatot is: ilyenkor a páciens az ún. reggeli első középsugaras vizeletét viszi a kivizsgálásra. Mit is takar ez az elnevezés? Hogyan nyerjük a legtökéletesebb "alapanyagot" a vizsgálathoz? Néhány pontban összeszedtük a tudnivalókat, amelyekkel elkerülhetjük a leggyakoribb hibákat.
- Mivel a szeméremtájékon előfordulnak baktériumok, ezért a vizelet levétele előtt érdemes megmosakodni. A férfiaknál célszerű a hímvesszőt és a makkot, nőknél pedig a kis- és nagyajkakat, illetve a hüvelybemenetet megmosni.
- A középsugaras vizeletet úgy nyerjük, ha a vizelet elejét még nem fogjuk fel, ezzel kimossuk a baktériumokat a húgycső nyílásából, majd ami ezután jön, az kerül a kis pohárba. Az edény szája közben semmihez ne érjen hozzá!
- Ne menstruáció alatt vigyünk vizeletet, mert a mintába akaratlanul is kerülhet vörösvérsejt, ami az eredményeket meghamisíthatja. Vörösvérsejt a húgyutakból kerülhet ugyan a vizeletbe, és nagyobb bajt jelezhet; míg a menstruáció miatti "rossz" eredmények felesleges aggodalmat generálhatnak.
- Ha tehetjük, a laborba indulás előtt nem sokkal vegyük le a mintát (maximum két órával előbb), hogy ne álljon sokáig a pohárban, mert így is elszaporodhatnak bizonyos kórokozók, amelyek hamis eredményt adhatnak.
- Az edény, amiben szállítani szeretnénk a vizeletet, legyen tisztára mosott és fertőtlenített, záródjon jól, ne legyen túl nagy. Címkézzük fel precízen.