A hátrányos helyzetűek vagy megváltozott munkaképességűek visszatérése a munkaerőpiacra az egyik legnagyobb foglalkoztatáspolitikai kihívás. Különösen igaz ez a pszichiátriai betegségekkel élőkre, de már van sikeres hazai példa. Az Európai Unió támogatásával megvalósult projekt, a közvetlen cél sikeres elérése mellett, új szakmai módszerekkel és követendő tapasztalatokkal is szolgált.
A modern módszereknek és eszközöknek hála, ma már a pszichiátriai betegségek kezelésének végső célja nem a tünetek csillapítása vagy megszüntetése, hanem az érintett betegek teljes életbe történő visszavezetése. A sikeres visszailleszkedés egyik kulcsa a visszatérés a munka világába.
Az Európai Uniós támogatással megvalósult Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program (HEFOP) a társadalmi kirekesztés elleni küzdelmet is támogatta, a munkaerőpiacra történő belépés segítségével, például a megváltozott munkaképességűek körében is. A program keretében megvalósuló több száz projekt közül azonban összesen egyetlen egy foglalkozik pszichiátriai problémákkal küzdő hátrányos helyzetű emberek munkaerőpiaci és társadalmi (re)integrációjának elősegítésével.
A "Pszichiátriai problémákkal küzdő, hátrányos helyzetű emberek munkaerő-piaci és társadalmi (re)integrációjának elősegítése integrált megközelítésű, alternatív képzésükön és foglalkoztatásukon keresztül, pszicho-szociális támogatás biztosításával." című pályázat a Psychoeducatio - Léleknevelés Alapítvány, a Fővárosi Önkormányzat Szent János Kórház és Rendelőintézet, valamint a LUX-TEX Rehabilitációs Foglalkoztató Kft. együttműködésében valósult meg. A képzés és a foglalkoztatás helyszíne a foglalkoztató partner által, a Szent János Kórház területén, önerőből felújított, foglalkoztató üzemhelyiség, valamint a beruházásából öltöző helyiség volt.
A kitűzött cél 10 fő ECDL végzettséget adó számítógép-kezelő és 9 fő OKJ-s végzettségű női ruha készítő szakember munkaerő piaci elhelyezkedése és re-integrációja.
A szakemberek sikereként könyvelhető el, hogy a 19 főből csak egyetlen ember nem tudott levizsgázni.
A program rendkívül hasznos mind a mentális betegséggel élők mind a társadalom számára.