Az élsportolók például speciális piros lámpákkal megvilágított ágyakba fekszenek, hogy felgyorsítsák a regenerálódási időt egy-egy verseny után. Az orvosok pedig kiegészítő kezelésként használják krónikus és akut fájdalomban szenvedő betegek számára, és remélik, hogy a módszer segíthet csökkenteni a fájdalomcsillapítók mértéktelen használatát – írta cikkében a Women’s Health.
A szakértők úgy vélik, hogy a vörös fény energetizálja a sejteket, amelyek ennek hatására jobban működnek. A vörös fény nemcsak potenciálisan segíthet gyorsabban felépülni edzés után, hanem segíthet megelőzni az izomfájdalmakat is. Kutatások szerint csökkenti a fájdalmakért és izomkárosodásért felelős enzim szintjét az izzadás után, és megakadályozza annak aktivitását a a mozgás elkezdésétől. Ez az oka annak, hogy a vörös fénnyel megvilágított ágyak megtalálhatók a professzionális sportedző helyiségekben.
Azt is megállapították, hogy a módszer csökkenti a tejsav termelődését és fokozza a keringést” – mondta Juanita Anders, az Uniformed Services University kutatója.
Azonban ez nem minden, mert a vörös fény gyógyíthatja a gyulladásos fájdalmakat és a duzzanatokat is csökkentheti. Úgy találták, hogy megváltoztatja a gyulladásos reakcióhoz vezető gének expresszióját, és gyulladáscsökkentő állapotba helyezi őket. A fájdalmat úgy kezeli, hogy felgyorsítja a gyógyulási folyamatot, ahelyett, hogy csak elnyomná.
Lényegében mindaddig, amíg a fény hatékonyan eléri a célhelyet (gondoljon a felszíni szintű problémákra, mint például a bogárcsípések, égési sérülések, kiütések vagy vágások), a vörös fény csökkenti a gyulladásos reakciót. Ezért vált először népszerűvé a bőrápolás világában. Hiszen a bőrt éri először a fény.
A mélyebb szöveti gyulladásos fájdalmat, mint például az ízületi gyulladás, nehezebb vörös fénnyel kezelni, de erősebb lézerrel rendelkező klinikai környezetben szintén enyhülést kell nyújtania" – ismertette Soorena Khojasteh, pennsylvaniai Lankenau Medical Center igazgatója.
A kezelés növelheti a folyadék eltávolításának sebességét a nyirokpályák mentén a duzzanat csökkentése érdekében, még az emlőrákos betegek lymphödéma kezelésében is.
Az orvosok és a tudósok bizakodóak azzal kapcsolatban, hogy a módszer milyen tág lehetőségeket biztosíthat – a bőrápolástól és az atlétikai pályától a krónikus fájdalom kezeléséig, ennek ellenére továbbra is sok kihívás áll előttük. Ugyanis a vörösfény-terápiát használó technika különböző hatékonyságú eszközei ellepték a piacokat. Emiatt a módszer eredményessége csak abban az esetben biztos, ha ellenőrzött orvosi környezetben történik, vagy a vásárolt eszközt orvos ajánlotta. Szerencsére maga a kezelés egyáltalán nem veszélyes – ezért aztán egy ilyen eszköz megvásárlásának legnagyobb kockázata maximum a pénztárcánkat érinti érzékenyen.