A magas vérnyomás csökkentésére szolgáló gyógyszeres kezelés
bizonyítottan csökkenti a szívbetegségek kockázatát. Ha azonban betartasz
néhány életmódbeli jótanácsot, fenntarthatod a vérnyomásod egészséges értékét,
és talán még a gyógyszeres kezelést is elkerülheted.
Apránként változtass!
Az egészséges életmód betartása feltétlenül szükséges a vérnyomás normál szinten tartásához, függetlenül attól, hogy szükség van-e gyógyszeres kezelésre vagy sem. A kezelés életmódbeli megközelítése abban is segít, hogy az emberek úgy érezzék, jobban kézben tartják egészségüket. Ha azonban mégis gyógyszeres kezelésre van szükség, később a kezelőorvos jóváhagyásával életmódváltással az is csökkenthető vagy elhagyható – mutat rá a szakember.
A legfontosabb 6 szempont:
1. Diéta: egy nemrégiben készült tanulmány szerint a DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) diéta bevezetésével évente mintegy 15 000 szívrohamot és agyvérzést lehetne megelőzni a magas vérnyomásban szenvedő férfiak körében. A DASH a gyümölcsökre, zöldségekre, sovány fehérjékre, diófélékre, magvakra és gabonafélékre helyezi a hangsúlyt, és korlátozza a vörös húsok, a nátrium, valamint a cukorral édesített ételek és italok fogyasztását.
2. Testmozgás: az iránymutatások szerint hetente legalább 150 perc mérsékelt intenzitású testmozgást kell végezni, az ésszerű kiindulási cél, ha minden második nap 20-30 percet mozogsz. Bármilyen mozgás jobb, mint a semmi, de ha motivációra van szükséged, csatlakozz egy gyalogló klubhoz vagy sportegyesülethez, fogadj személyi edzőt, vagy iratkozz be egy edzőterembe.
3. Testsúly: bár természetes, hogy a férfiak testsúlya a kor előrehaladtával némileg megnő, már öt-tíz kilóval az ideális fölött is megemelkedhet a vérnyomásuk. A túlsúlyos férfiak esetében minden egyes leadott kiló csökkentheti a szisztolés vérnyomást.
4. Nátrium: a magas vérnyomásban szenvedőknél jelentős javulás érhető el a nátrium kerülésével. Az elfogyasztott nátrium nagy részét a feldolgozott élelmiszerek teszik ki, ide tartoznak a konzervek, a fagyasztott készételek, a sós chipsek és más csomagolt rágcsálnivalók, illetve kész gabonapelyhek. Kerüld ezeket, vagy válassz alacsony nátriumtartalmú változatokat!
5. Alkohol: a mérsékeltnél több alkohol fogyasztása megemelheti a vérnyomást, ezért lehetőség szerint ettől is tartózkodj!
6. Stressz: a stressz krónikus gyulladáshoz vezethet, amely károsítja az artériák falait, és kevésbé rugalmassá teszi azokat. Ezenkívül a folyamatos stressz a mellékveséket olyan hormonok kibocsátására késztetheti, amelyek növelik a vérnyomást. Szóval csak nyugodtan!