A magnéziumhiány figyelmeztető jelei

Folyamatos fáradtság, gyakori fejfájás, izomgörcsök – csak néhány tünet azok közül, amelyeket a szervezetünk számára egyik legfontosabb ásványi anyag hiánya okozhat. Érdemes komolyan venni, mivel a túl kevés magnéziumbevitel akár súlyosabb kórképek kialakulásához is vezethet.

A magnéziumnak kiemelten fontos szerepe van az egészséges szervezet működése szempontjából. Részt vesz a csont- és fehérjeképzésben, az ideg- és izomműködésben, az energiatermelésben, de hozzájárul a megfelelő vérnyomás, koleszterin- és vércukorszint eléréséhez is. Közreműködésével csökken a szívinfarktus kockázata és felfrissül a vérkeringés.

Mitől alakul ki magnéziumhiány?

A magnéziumfelhasználás bizonyos tevékenységek vagy élethelyzetek során extrém gyorsan megnőhet. Ilyen például az intenzív sport – vagy egyéb feszített fizikai tevékenység –, a stressz, a hányás, valamint például erőteljes izzadás hatására is könnyen kiürülhet a szervezetből. Szintén fokozott mennyiségre van szükségük a nőknek a terhesség és a szoptatás időszakában, valamint nagy figyelmet kell fordítani a magnéziumbevitelre akkor is, ha valaki egyoldalú diétát folytat. Egyes gyógyszerek vagy betegségek következtében szintén kialakulhat hiányállapot: ilyen például a magas vérnyomás, az asztma, az alkoholizmus, valamint a különböző szívbetegségek és felszívódási zavarok.

fáradtság, kimerültség, fiatal nő, laptop, home office, kávé
A magnéziumhiány egyik gyakori kezdeti tünete az erős fáradtságérzet, kimerültség. Fotó: Getty Images

Árulkodó tünetek

A magnéziumhiányra utaló első tünet általában az erőteljes fáradtságérzet, izomgörcsök – jellemzően a vádliban vagy a rágóizmokban –, izomrángások, de gyakran előfordulhat fej- vagy hátfájás, fülzúgás, ingerlékenység, hangulatingadozás vagy étvágytalanság is. A hiányállapot keringési zavarokat, inzulinrezisztenciát, fokozott menstruációs és premensturációs tüneteket, alhasi görcsöket, erős szívdobogást is okozhat, de felerősödhet az érrendszeri gyulladások és az érelmeszesedés kialakulásának kockázata is.

A túlzottan kevés magnéziumbevitel a bőr állapotára is hatással lehet: nagyobb eséllyel jelennek meg pattanások, ekcéma vagy akár pikkelysömör is. Várandós kismamák esetében különösen veszélyes a magnéziumhiány: szövődményeket, koraszülést és vetélést is kiválthat. Érdemes megemlíteni továbbá, hogy a magnézium mellett gyakran káliumhiány is jelentkezik, ami tovább fokozhatja a problémát, mivel a kálium szintén elengedhetetlenül fontos a szív egészségének megőrzése mellett az emésztéshez és a veseműködéshez is.

Hatékony pótlás

A magnéziumhiány a legtöbb esetben változatos táplálkozással megelőzhető. Magas magnézium- és káliumtartalommal bírnak különböző olajos magvak – például dió, mandula, tökmag –, de a spenótban, kelkáposztában, a hüvelyesekben – például a fehérbabban, szójababban –, valamint a halakban és a teljes kiőrlésű gabonákban is nagyobb mennyiségben megtalálhatók. Azonban, ha már kialakul a hiányállapot, vagy különböző élethelyzetek, tevékenységek, betegségek eleve a szokásosnál magasabb bevitelt indokolnak, érdemes célzott pótlásba kezdeni.

Ehhez javasolt olyan vény nélkül kapható, kombináltan magnéziumot és káliumot tartalmazó készítményeket alkalmazni, amelyek egyszerre képesek megelőzni mindkét létfontosságú ásvány hiányát. Ezek a gyorsan felszívódó hatóanyag-tartalmú gyógyszerek kiválóan alkalmasak a táplálkozással bevitt magnézium- és káliummennyiség kiegészítésére, továbbá a kezelőorvos jóváhagyásával bizonyos idült szívbetegségek – például szívelégtelenség, szívritmuszavar vagy szívinfarktus utáni állapot – kiegészítő kezelésére is. Amennyiben pontosan betartjuk a mellékelt tájékoztatóban szereplő adagolást, hatékonyan elkerülhetjük a hiányállapotot és az azzal járó kellemetlen tüneteket. Azonban, ha a tünetek hosszú távon, a pótlást követően is fennállnak, minden esetben érdemes orvoshoz fordulni, és utánajárni a kiváltó okoknak.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.