Az esetekre úgy derült fény, hogy egy ápoló jelentette az osztályon tapasztalt halálesetek kiugró számát. Jelenleg is zajlik az orvosok és az ápoló személyzet részletes kihallgatása.
"Viszonyításképpen, ugyanebben a kórházban az átlagos halálozási arány 2023-ban és az idei év első három hónapjában 3,5 eset volt."– erősítette meg Alexandru Rafila román egészségügyi miniszter az óriási felháborodást keltő események kapcsán. Úgy véli, túl magas a halálesetek száma még egy intenzív osztályhoz képest is, ezért a lehető legalaposabb kivizsgálási folyamatot indították az ügyben.
A vélt ok, a noradrenalin nevű szer adagolásának drasztikus csökkentése azon betegek esetében, akik számára életmentő hatású gyógyszerként adják. Hogy ez pontosan mit jelent, azt Dr. Pető Zoltán, a Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Sürgősségi Betegellátó Önálló Osztályának vezetője magyarázat el a HáziPatikának: „A noradrenalint infúziós pumpán keresztül érszűkítő, vérnyomásemelő szerként használják az intenzív terápiában és a sürgősségi ellátásban olyan betegeknél, ahol a kritikusan alacsony vérnyomás miatt a szervek vérrel történő perfúziója zavart szenved. A noradrenalin tehát keringéstámogató gyógyszer, amely alapvető fontosságú a kritikus ellátási igényű betegek esetében. Hatását titrálva, beteghez szabva (testsúly, állapot figyelembevételével) kell beállítani, a vérnyomásérték és a szervi perfúzió jelei alapján vezérlik az adagolását. Amennyiben a beteg nem kap elegendőt ebből a szerből - pedig szüksége volna rá - akkor az alacsony szervi vérátáramlás, szöveti oxigén ellátási gondokat okoz a szervekben, amitől azok működése zavart szenved. Ez többszervi elégtelenséghez, és akár halálhoz is vezethet. A noradrenalin azonban csak egyetlen gyógyszer abból a sok tényezőből álló komplex kezelésből, mellyel a kritikus állapotú betegek keringésének és egyéb szerveinek támogatását végezzük. Nem csodaszer, de jelenleg nélkülözhetetlen gyógyszer.”
Az
intubált betegek az intenzív osztályokon egy készülék segítségével kapják a
gyógyszereket, melyek adagolása az intenzívterápiás szakorvos útmutatása alapján
történik szakmai protokollok szerint. Az eljárás során a bukaresti kórházi osztályon
használt gépeket is ellenőrizni fogják, de szükség lesz további szakértők bevonására,
mert úgy tűnik, hogy a műszerek elavultak. Bár van – erre a célra kialakított -
memóriájuk, nagyon nehéz pontosan azonosítani az egyes betegeknek beadott
adagok mennyiségét, így a bizonyítási eljárás nehézségekbe ütközhet.
"Arra kérem önöket,
hogy továbbra is higgyenek azokban az orvosokban, akik tisztelik orvosi
címüket, hiszen a szakemberek túlnyomó többségükben helyesen és szakszerűen
gyakorolják hivatásukat" – intézett
felhívást a páciensekhez Cîtălina Poiană, a román Orvosok
Szakmai Kollégiumának elnöke. „Vannak
nemzetközileg elismert orvos kollégáink, vannak „jó orvosaink”, ezért a
helyzetet nem értelmezni, hanem tisztázni kell. Az orvos az a szakember, aki megvédi
az egészséget és életeket ment.”