A szív- és érrendszeri betegségek elkerüléséért alacsony zsírtartalmú, rostdús, a növényi alapanyagokat előtérbe helyező étrenddel tehetjük a legtöbbet. A magas vérnyomás megelőzése szempontjából kulcsfontosságú, hogy kerüljük a magas nátriumtartalmú élelmiszereket, például a chipseket, porleveseket, húskészítményeket, de hoztunk még pár tippet, mi mindent tehetünk szívünk egészségéért.
Mozogjunk
A szív- és érrendszeri betegségek ellen a legjobb módszer, ha mozgásban maradunk. Nem kell feltétlenül élsportolóvá válni, de arra mindenképpen szükség lenne, hogy naponta 20-30 percet aktívan mozogjunk. Egy tempós séta, a futás, a kerékpározás, de akár a kertészkedés is tökéletesen megteszi – lényeg a rendszeresség! A rendszeres mozgás csökkenti a vérnyomást, javítja a hangulatot, kedvezően befolyásolja az anyagcserét.
Együnk mértékkel és változatosan
Az egészség másik alappillére a mozgás mellett a helyes táplálkozás. A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában is óriási szerep jut a helytelen étkezésnek, amiben leggyakrabban a következő hibákat követik el az emberek: egyoldalúan táplálkoznak, rendszertelenek az étkezéseik, és ha leülnek az asztalhoz, akkor rendszerint túleszik magukat. A szív érdekében együnk mindenféle ételt – zöldséget, halat, vörös és fehér húsokat, gyümölcsöket, magvakat, gabonaféléket – úgy, hogy egyik se kerüljön túlsúlyba a többi rovására. Ezenkívül fontos, hogy mértékkel és rendszeresen együnk, az ételekre kevés só kerüljön. Legyen az evés nyugodt és kiszámítható rituálé, amikor megadjuk a testnek a törődést, és kiélvezzük az életnek ezt az örömét – már önmagában ez a hozzáállás is stresszoldó hatású, és nagyon sokat segít abban, hogy egészséges maradjon a szív.
A magnézium hatása a szív-és érrendszerre
- A magnézium idegrendszervédő hatású ásványi anyag.
- Szükség van magnéziumra az izmok működéséhez, valamint az egészséges idegi és szívműködéshez, beleértve a szívizmot is.
- A szívinfarktusok kockázatát csökkenti, segíti a szívműködést, normalizálja a vérkeringést.
- A magnézium a magas koleszterinszintűeknek is igen fontos ásványi anyag, mivel segít beállítani a normális koleszterinszintet.
A kálium-, kalcium-, mátrium- és magnéziumion koncentrációjának és eloszlásának aránya befolyásolja a szívizom összehúzódását. A magnézium- és a kálium-aszpartát javítja a szívizom metabolizmusát.
No stressz: lélegezzünk
Ha nem állunk le a napi hajtásban, nem vesszük a fáradságot, hogy magunkra figyeljünk egy kicsit és megnyugtassuk magunkat a megfelelő légzésen keresztül, stresszes alaphelyzetben tartjuk magunkat. Mindez pedig hozzájárul a magas vérnyomáshoz, amely a szívbetegségek egyik okozója is. Találjunk alkalmat az „énidőre” akár a munkahelyi környezetünkben is, és legalább napi 10 percre szálljunk ki a mókuskerékből, amikor nagy nyomás alatt dolgozunk. Hosszú, mély lélegzés során segítség lehet akár a számolás is. Ha kitartóak vagyunk, érezni fogjuk a különbséget, a légzés ugyanis csökkenti a negatív érzések intenzitását.