A mélyvénás trombózis jelei

A vénás keringés csökkenése, a pangó vér okozza a mélyvénás trombózis tüneteit, mely leggyakrabban az alsó végtag dagadásával, melegségérzetével, tésztaszerű tapintásával jár.

Tünetek

A mélyvénás trombózis alattomos betegség, az esetek nagyobb részében nem mutatkozik meg jól észrevehető tünetekkel, leggyakoribb formája a medencevénák és az alsó lábszár-trombózisa. Amennyiben egy testrész, leginkább alsó végtag (ritkán felső is lehet) megduzzad – ami jelentheti a bokától, a lábfejen át az egész alsó végtag megdagadását – és fokozódó fájdalommal jár, bőrfelülete a gyulladás miatt meleggé válik, bepirosodik vagy kékesen elszíneződik, akkor ott nagy valószínűséggel vérrög (trombus) alakult ki. Olykor a bedagadt láb vádlijában izomlázszerű érzet is keletkezik vagy megjelenik a Homan-tünet, azaz a lábfej hátrafeszítésével a térdhajlatban a beteg erős fájdalmat érez. Késői tünete a bőr barnás elszíneződése (poszttrombotikus szindróma), ami főként a bokáknál jelenik meg a kitágult vénákból kivándorolt vörösvértestek hatására. Itt a bőr jóval sérülékenyebb, könnyebben fekélyesedik. Olvasson részletesen a mélyvénás trombózis tüneteiről, kezelési lehetőségéről és megelőzéséről!

Miért veszélyes?

A mélyvénás trombózis veszélyes, sokszor halálos következményekkel is járhat. A vénában kialakult vérrög ugyanis a tüdőbe juthat, ahol elzárva egy verőeret, halálos kimenetelű tüdőembóliát okoz. Előfordul, hogy már csak a tüdőembólia tünetei jelzik a mélyvénás trombózist, ezek a légszomj, fulladás, köhögés, rossz közérzet, véres köpet, erős, szúró jellegű mellkasi fájdalom, szédülés, ájulás.

A vénában kialakuló és leszakadó kisebb vérrögök krónikus tüdőembóliát is okozhatnak, mely sokszor csak jelentéktelen alsó légúti panaszokban nyilvánul meg, de akár agyembólia is lehet a következménye.

Az elzáródó artériák trombózishoz vezethetnek
AZ ELZÁRÓDÓ ARTÉRIÁK TROMBÓZISHOZ VEZETHETNEK

Hozzávetőlegesen évente minden kétezredik embernél alakul ki a betegség, a nőknél valamivel gyakoribb. Az első eset után ráadásul jóval gyakrabban alakul ki újabb trombózis.Tünet nélkül bekövetkező néma trombózis évekkel később is problémát okozhat, lábszárödéma, visszértágulat, a bokatáj kötőszövetes megkeményedése és rozsdabarna elszíneződése formájában.

Kockázatok

A trombózis azért érinti leginkább az alsó végtagokat, mert a láb vérkeringése könnyen lelassul, ha izmai nem mozognak eleget. Rizikófaktorai a hosszú ideig tartó ülés, huzamosabb ágynyugalom, a vénák sérülése vagy műtéte, a műtét során alkalmazott általános altatás, öröklött véralvadási zavar, terhesség, bizonyos daganatos megbetegedéseknél a véralvadást elősegítő anyagok, egyes daganatellenes gyógyszerek, szívelégtelenség, fogamzásgátló tabletták, pacemaker vagy centrális vénába helyezett katéter, mélyvénás trombózis vagy tüdőembólia a családban, elhízás , kövérség, dohányzás.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra