A stroke első jelei

Sok egészségügyi probléma mellett a stroke kockázata is növekszik, ahogyan öregszünk. Ettől még nagyon fontos, hogy már fiatalabb korban is megtanuljuk felismerni a jeleit, hiszen a korai észlelés akár életmentő is lehet.

Az adatok szerint 55 éves kor felett 10 évente megduplázódik a szélütés esélye - azonban bármilyen életkorban, akár még gyerekeknél is előfordulhat. A hatékony kezelés kulcs a szélütés esetében az, hogy a beteg az első tünetek megjelenése után 3 órán beül kórházba kerüljön. Mutatjuk, mire kell figyelni - minél több jelentkezik ezek közül egyszerre, annál biztosabb, hogy baj van.

Szédülés, fejfájás és nyelési zavarok

A két legfontosabb korai tünet a hirtelen fellépő szédülés és az erős fejfájás - a 45 alatti nőknél alatti nők esetében ezek igen gyakoriak. Nem ritka, hogy csuklás és/vagy hányinger is kíséri a panaszokat.

stroke, szélütés, agyi érkatasztrófa, agyvérzés, veszély, halál, előjelek
Akár az életünkbe is kerülhet, ha nem vesszük komolyan a jeleket. Fotó: 123rf

A beszédkészség elvesztése, a hirtelen fellépő beszédzavar, valamint a látás, az érzékelés és egyensúly zavarai is a stroke előjelei lehetnek. Árulkodó tünet még az átmeneti bénulás, ami lehet féloldali is - tipikus jel, hogy a beteg szája az egyik oldalon lefelé görbül. Felléphetnek még nyelési zavarok (diszfágia), de pillanatnyi eszméletvesztés is előfordulhat.

Vegyük komolyan a jeleket!

A stroke kockázatát növelheti, ha valakinek magas a vérnyomása vagy a koleszterinje. De a cukorbetegség, a túlsúly, valamint a szív- és érrendszeri betegségek is rizikófaktornak számítanak. Ha kíváncsi, hogyan csökkentheti a stroke kockázatát, kattintson ide!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nem ritka, hogy a tünetek csak néhány percig - maximum negyedóráig - tartanak, majd elmúlnak, ezért sokan nem veszik komolyan a jeleket. Pedig fontos, hogy minden szokatlan és furcsa dologról kikérjük egy orvos véleményét. Hiszen ha valóban a stroke előjeleit érzékeljük, akkor a késői ellátás akár az életünkbe is kerülhet.

Mit tegyünk, ha stroke-ra gyanakszunk?

Néhány egyszerű teszttel megerősíthetjük a stroke gyanúját, és segíthetünk az orvosnak a gyorsabb felismerésben és ellátásban. Kérjük meg a beteget, hogy mosolyogjon, emelje fel mindkét karját egyszerre, ismételjen utánunk egyszerű mondatokat, vagy formázzon ajkaival egy "o" betűt. Ha valamelyiket nem tudja megcsinálni, akkor esélyes, hogy stroke áll a háttérben. Szintén árulkodó jel, ha a kinyújtott nyelv az egyik oldalra félreáll.

Minden ilyen esetben azonnal hívjunk mentőt és mindig mondjuk el, hogy stroke-ra gyanakszunk, és azt is, hogy milyen tünetek és tesztek alapján tesszük ezt!

Forrás: health.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északi országrészben akár vastagabb vizes, tapadó hóra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.