A visszatérő mellkasi fájdalom okai

A mellkastájékon jelentkező fájdalom esetén sokan egyből a legrosszabbra gondolnak, holott egyáltalán nem biztos, hogy szívroham okozza azt. Számos egyéb betegség is állhat a visszatérő tünet hátterében, ezeknek a kivizsgálására is érdemes időt szánni.

Az újra és újra megjelenő, majd elmúló mellkasi fájdalomnak számos oka lehet, amelyek közül néhány akár kezelést is igényelhet. Dr. Sztancsik Ilona , a KardioKözpont kardiológusa, sportkardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta tájékoztatásából kiderül, mi minden okozhat ilyen panaszt, és mikor érdemes orvoshoz fordulni.

Ez történik, ha szívrohamunk van Férfiaknál gyakoribb a szívinfarktus, a nőknél azonban alattomosabban támad, mert náluk nem mindig a klasszikus, jól ismert tünetek jelentkeznek. Kattintson , és kiderül, mi zajlik a testünkben a szívroham közben.

Ne diagnosztizáljuk önmagunkat!

A mellkasi fájdalom forrása sokszor egyértelmű, hiszen ha éppen a megfázásunk során jelentkezik köhögéskor, akkor tudható, hogy a légúti panaszokhoz kapcsolódik. Sokszor azonban nem egyértelmű, pontosan mi az oka a panasznak. Az öndiagnózis ilyenkor veszélyes lehet, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, ha a tünet visszatér, ha romlik, vagy ha a más problémák is társulnak mellé. Ugyanakkor jó tudni, hogy a hetekig-hónapokig jelentkező fájdalom valószínűleg nem jelent életveszélyes állapotot. Ugyanígy csökkenti a szív-eredetű ok valószínűségét, ha a mellkasi fájdalom csak néhány másodpercig tart, ha gyógyszer, masszázs vagy egy mély levegő hatására elmúlik, és ha csak egy bizonyos pontban jelentkezik a mellkason.

mellkas fájdalom mellkasfájás szív szív- és érrendszer
Reflux vagy izomhúzódás is okozhat mellkasi fájdalmat. Fotó: Getty Images

Mi okozhatja a kiújuló mellkasi fájdalmat?

  • Légúti fertőzések

Az erős köhögéssel járó fertőzések gyakran okoznak mellkasi fájdalmat, ami azonban napokon belül elmúlik. Ha a betegség elmúlta után mégsem szűnik a fájdalom, esetleg légzési nehézség is jelentkezik, feltétlenül orvoshoz kell fordulni, hiszen akár mellhártyagyulladás vagy tüdőgyulladás is kialakulhat a fertőzés talaján.

  • Izomfájdalom

Húzódás , sérülés vagy egy krónikus probléma is eredményezhet izomfájdalmat, amely eredőétől függően lehet éles, tompa, egy pontban jelentkező vagy kisugárzó. Jellemzően enyhül masszírozásra és romlik éles és hirtelen belégzésnél.

  • Emésztőrendszeri problémák

Többféle emésztőrendszeri probléma okozhat mellkasi vagy bordáknál jelentkező fájdalmat. A reflux például égő érzéssel jelentkezhet, az epekő hirtelen, intenzív, órákig fennmaradó fájdalmat okoz, és előfordulhat, hogy az ebben a traktusban jelentkező fekély visszatérő fájdalmat okoz. Ezek az esetek többnyire nem igényelnek azonnali ellátást, gasztroenterológiai kivizsgálást és kezelést azonban igen.

  • Pánikroham

A pánikroham azért is okozhat nagy ijedtséget, mert a szívinfarktus tüneteit is produkálhatja. Sokszor a tudatos jelenlét és a mély légzés enyhítheti a tüneteket, de ha a mellkasi fájdalom nem múlik el, mindenképpen ajánlatos pszichológus, mentálhigiénés szakember segítségét kérni.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Szív-érrendszeri okok

Az angina és a szívinfarktus gyakran okoznak mellkasi fájdalmat, bár ez utóbbi nem feltétlenül mindig ilyen tipikus tünettel jelentkezik. Az angina tulajdonképpen maga a mellkasi diszkomfort, fájdalom, aminek az az oka, hogy nem jut elég vér a szívbe. Az érintettek nyomást, szorító érzést tapasztalnak, ami kisugározhat az állkapocsba. Az angina egyrészt a szívinfarktus rizikófaktorának tekinthető, másrészt a szívkoszorúér -betegség egyik tünete is lehet, ami az artériák elzáródását foglalja magában. Az esetek nagy részében a mellkasi fájdalom mellett más panaszok is megjelennek szívinfarktus során, mint a vállakba, nyakba, hátba, bal vagy mindkét karba sugárzó fájdalom, a hányinger, a hidegrázás, a légszomj. Ezek mindenképpen olyan figyelmeztető jelek, amelyek megléte esetén azonnal mentőt kell hívni.

Ezért fontos a kardiológiai kivizsgálás

"Bármilyen mellkasi panasz esetén fontos a kardiológiai vizit - kivéve az azonnali ellátást igénylő állapotokat. Ha azonban nem ennyire akut a dolog, a betegnek ajánlatos tájékoztatnia az első találkozáskor az orvost, hogy milyen gyógyszert szed. Ez nagyon fontos, ugyanis a nyugalmi, de különösen a terheléses EKG-t módosíthatja, bétablokkoló szedése esetén például ezt a vizsgálatot nem is lehet elvégezni - hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona. A megismert panaszok és a kórtörténet alapján is el lehet indulni valamilyen irányban, de általában szükséges elvégeztetni egy nagylabort, a nyugalmi és terheléses EKG-t és egy szívultrahangot is. Az eredmények birtokában pedig megszülethet a diagnózis, elindulhat a kezelés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Északon, északkeleten napos, valamint ködös tájak egyaránt lehetnek, a köd helyenként tartósan megmaradhat. Ezzel szemben az ország nagyobb részén általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Számottevő csapadék nem várható. A délies szelet főként a Dunántúlon kísérhetik élénk, néhol erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet nagyrészt 6 és 14 fok között valószínű, de a tartósan borult tájakon akár fagypont közelében maradhat. Késő estére -3 és +10 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy melegfront súrolja az ország északi területeit, ami sokaknál válthat ki kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra