A szívinfarktus egy akut, életet veszélyeztető állapot, melyet a szívizomzatot ellátó szívkoszorúerek valamelyik szakaszon történő elzáródása okoz. Attól függően, hogy ez mekkora részt érint, kiesik a szívizom működésből egy terület, ezzel meggyengül a szívizom, szívelégtelenség alakulhat ki, szövődmények jelentkezhetnek, ritmuszavarok, keringési összeomlás, sőt akár hirtelen halál is bekövetkezhet.
Jellemző szívinfarktustünetek:
- mellkasi – jellemzően bal karba sugárzó –, szorító fájdalom
- hányinger, hányás
- nehézlégzés
- eszméletvesztés
- verejtékezés
A három legfontosabb veszélyeztető tényező
A magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a dohányzás, de ezek mellett a családi hajlam, az elhízás, a cukorbetegség, a férfi nem és a stressz is rizikótényező többek között. Mind emellett vannak olyan laboratóriumi eltérések, trombózis hajlam, amelyek szintén elősegítik a betegség kialakulását.
A megfelelő izomműködés, valamint a normál szívritmus fenntartásának záloga két ásványi anyag, a magnézium és a kálium. Minél alacsonyabb a szervezetben található magnézium és kálium szintje, annál magasabb a szívizomgyengeség, valamint a különféle szívritmuszavarok kockázata.
Hiányuk számos tünetet idézhetnek elő: izomgörcs, (pl. vádli, illetve rágóizmok görcse, izomremegés), ingerlékenység, fáradtság, kimerültség, belső nyugtalanság, hideg lábfej, fejfájás, zajérzékenység, zavartság, megnövekedett alvásigény, szívdobogás, hátfájás, keringési zavarok, étvágytalanság. A magnézium hiánya fokozza az érfalak rugalmatlanságát és a szívizom összehúzó képességét, ezzel összességében romlik a szívműködés hatásfoka. Kálium hiánya esetén vérnyomásbeli problémák is jelentkezhetnek.
Magas magnéziumtartalmuk miatt ajánlatos a következő ételek fogyasztása: mandula, dió, mogyoró, zabkorpa, paraj, fehérbab, halfélék. Az ásványi anyagok koncentráltan, tabletta formájában is a rendelkezésünkre állnak. A kombinált, magnéziumot és káliumot is tartalmazó készítmények nem csak praktikusan alkalmazhatóak, de a megfelelő mennyiségben tartalmazzák mindkét ásványi anyagot.
Mit tehetünk még szívünk egészségének megőrzése érdekében?
- egészséges életmódra törekvés
- dohányzás elhagyása
- normál testsúly megtartása
- rendszeres, közepesfokú, dinamikus testmozgás (heti 3-4 alkalom, legalább 150 perc)
- mediterrán jellegű étrend normális
- optimális vérnyomás
- ideális koleszterinszint
- vércukorszint megfelelő megtartása
- szükség esetén a gyógyszeres kezelés betartása