Erre példa az esszenciális trombocitémia is. Az állapotról dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője beszélt.
A trombociták szerepe
A csontvelőben termelődő trombociták - azaz a vérlemezkék - fő szereplői a véralvadás beindításának, azaz az elsődleges véralvadásnak, így mennyiségbeli, illetve működésbeli zavarai komoly problémákat okozhatnak. Amennyiben valamilyen sérülés keletkezik, úgy a jelentősebb vérvesztést megakadályozva egyfajta dugót képeznek, méghozzá úgy, hogy a vérlemezkék összecsapódnak és kitapadnak az érfalhoz.
Amikor túl sok a vérlemezke
A vérlemezkék túl alacsony és túl magas száma is igen veszélyes az egészségre nézve. Ez utóbbi esetet több betegség is okozhatja, így fontos az alapos kivizsgálás. Előfordulhat ugyanis, hogy reumatoid arthritis , fekélyes vastagbélgyulladás, daganat vagy ún. esszenciális trombocitémia okozza a megemelkedett trombocitaszámot. Mindegyik kóros állapot szakszerű kezelése igen fontos, ugyanis ez által elkerülhetővé válnak olyan súlyos szövődmények, mint az erőteljes vérzés vagy a súlyos artériás elzáródás.
Esszenciális trombocitémia is állhat a lábbizsergés hátterében
Az ET olyan hematológiai megbetegedés, melynek során a vérlemezkékből túl sok képződik, mert a megakariociták kórosan elszaporodnak a csontvelőben, és citoplazmájukból rengeteg vérlemezke fűződik le. A túl nagy mennyiségű, akár milliós nagyságrendet is elérő - és sokszor károsodott - vérlemezkék nem képesek megfelelő összecsapódásra, ami vérzéses panaszokat indukálhat. Ennek azonban ellenkezője is előfordulhat, mivel ha túl nagy mennyiségben van jelen az érpályában a trombocita, akkor megnő a vérrögképződés esélye is, így trombózist is eredményezhet a test bármely részén.
Sajnos a probléma sokáig tünetmentes. Van, hogy egészen véletlenül derül fény a betegségre, pl. egyszerű szűrővizsgálat kapcsán a vérképből, ám az is jellemző, amikor a trombózis vagy infarktus okának kivizsgálása során jön rá az orvos az állapot meglétére. Emellett előfordulhat még, hogy a végtagok bizsergése, fejfájás, szempanaszok, gyengeség, vérzéses panaszok (például fogínyvérzés, kék-zöld foltok a bőrön, erős menstruáció) hívják fel rá a figyelmet - mondja dr. Szélessy Zsuzsanna.
Miként kezelhető az állapot?
Hogy pontosan miként lehet kezelni az állapotot, több tényező függvénye, hiszen befolyásolja például a vérlemezke száma, a beteg életkora, egyéb betegségei, hogy volt-e trombózisa, küzd-e valamilyen trombofíliával stb. Gyakorlatban az első alkalmazott szer, amelyet valószínűleg élete végéig kap a beteg, a vérlemezkék összecsapódását gátló gyógyszer. Ezt követi, illetve kiegészíti a személyre szabott kezelés, ami a trombocita számának csökkentésére irányul. Rendszeres gondozással és kezeléssel hosszú évtizedekig kordában lehet tartani a betegséget, és jó minőségű, hosszú életre van kilátása az illetőnek.